Losujemy 3 bez zwracania

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Gohan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 18 paź 2013, o 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 41 razy

Losujemy 3 bez zwracania

Post autor: Gohan »

Z pośrod cyft \(\displaystyle{ {1,2,3,4,5,6,7}}\) losujemy \(\displaystyle{ 3}\) bez zwracania i tworzymy liczbę, ile możemy utworzyć liczb parzystych ?

Dawno czasy techniku mam za sobą, więc nie jestem pewny czy ogarnę tego typu zadania, mam ich kilka, zrobił bym to tak, że:

Liczby kończące sie na \(\displaystyle{ 2}\):

Wtedy \(\displaystyle{ 2}\) jest już zajęta na trzeciej pozycji i musimy dopasować do \(\displaystyle{ [][]2}\) liczby, tak aby wyszło ich jak najwięcej bez zwracania czyli zostają nam liczby \(\displaystyle{ {1,3,4,5,6,7}}\) i możliwości powinno być : \(\displaystyle{ 6*5}\)(bo \(\displaystyle{ 1}\) jest zajeta w pierwszym kwadraciku) więc mamy liczb \(\displaystyle{ 30}\).

Dla końcówki \(\displaystyle{ 4}\) i \(\displaystyle{ 6}\) robimy tak samo i otrzymujemy łącznie \(\displaystyle{ 90}\) kombinacji.

Dobrze to obliczyłem ?
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1565
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 243 razy

Losujemy 3 bez zwracania

Post autor: Gouranga »

generalnie na ostatnie miejsce wybieramy jedną z \(\displaystyle{ 3}\) liczb, na pozostałe 2 dowolnie mając na uwadze, że każde losowanie zabiera nam jedną cyfrę czyli \(\displaystyle{ 3 \cdot 6 \cdot 5 = 90}\)
ODPOWIEDZ