Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Studenciak2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2014, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: Studenciak2 »

A więc tak, mamy standardową talię 52 kart (od 2 do A, cztery kolory).
I teraz, rozumiem, że szansa na wylosowanie konkretnej karty (powiedzmy dwójki - bez znaczenia kolor) wynosi 4/52 jeśli losuję jedną kartę i 4/26 jeśli losuję 2 karty.

Jednakże jak obliczyć prawdopodobieństwo w takiej sytuacji:
jest 9 osób losujących i każda ma wylosować 2 karty, ale losowanie odbywa się tak, że każdy losuje po kolei po jednej karcie i karty te nie są zwracane do talii, czyli np. ja losuję jako pierwszy jedną kartę, potem 8 kolejnych osób losuje też po jednej i kolejka wraca do mnie i losuję drugą kartę (czyli w tym przypadku za drugim razem losuję już z talii kart która wynosi 42 karty).

Powtórzę założenia dla jasności:
- nie zwracamy kart, tylko je zatrzymujemy
- nikt nie wie jaką kartę wylosowali inni (tylko my sami wiemy co wylosowaliśmy)

Pytania:
- jaka jest % szansa, że wylosuję dwójkę za pierwszym a jaka za drugim razem
- jak obliczyć łączną szansę, że wylosuję dwójkę podczas takiego losowania dwóch kart.
- czy osoba która losuje jako druga ma taką samą % szansę ?
Ostatnio zmieniony 15 gru 2014, o 22:24 przez Studenciak2, łącznie zmieniany 1 raz.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: a4karo »

I teraz, rozumiem, że szansa na wylosowanie konkretnej karty (powiedzmy dwójki - bez znaczenia kolor) wynosi 4/52 jeśli losuję jedną kartę i 4/26 jeśli losuję 2 karty.
Tak prosto to nie ma: szansa na to,że wylosujesz conajmniej jedną dwójkę przy losowaniu dwóch kart wynosi \(\displaystyle{ 1- {48 \choose 2}/ {52 \choose 2}}\) (o ile losujesz dwie karty naraz).
Studenciak2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2014, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: Studenciak2 »

a4karo pisze:
\(\displaystyle{ {48 \choose 2}/ {52 \choose 2}}\).
- z czego to wynika ??
Dobrze obliczyłem, że wynik to 0,077, czyli 7,7% szansy na to, że jedna z tych dwóch kart to dwójka.



P.S. Nie rozumiem zatem tutaj czegoś. Ponieważ, jeśli losowałbym jedną kartę, to dwójkę wylosuję raz na 13 razy, więc jest ~7,69% szansy, że wylosuję dwójkę jak losuję tylko jedną kartę, więc przy dwóch kartach to powinno być ok 15%
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: a4karo »

Dwie karty możesz wylosować na \(\displaystyle{ {52 \choose 2}}\) sposobów. Żle będzie, gdy wylosujesz obie karty z zestawu 48 kart, które nie sa dwójkami - a to możesz zrobić na \(\displaystyle{ {48 \choose 2}}\) sposobów

A wynik wychodzi .149321
Studenciak2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2014, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: Studenciak2 »

Okej, tak czy inaczej mówisz tutaj o czymś co miałem już wcześniej obliczone (moje, dość ogólne obliczenia dawały wynik ~15% i dla tej sytuacji w zupełności to wystarcza).

Wiesz może jak obliczyć to o co pytam w pierwszym poście ?
miodzio1988

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: miodzio1988 »

P.S. Nie rozumiem zatem tutaj czegoś. Ponieważ, jeśli losowałbym jedną kartę, to dwójkę wylosuję raz na 13 razy, więc jest ~7,69% szansy, że wylosuję dwójkę jak losuję tylko jedną kartę, więc przy dwóch kartach to powinno być ok 15%
to jest bzdura. Bo tym tokiem myślenia dojdziesz do tego, że po np 20 losowaniach musisz trafić już dwojke a tak nie jest
Studenciak2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2014, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: Studenciak2 »

Dzięki za zwrócenie uwagi, jak zatem "jest" faktycznie ??
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: a4karo »

Miodzio troche przesadził: istotnie szansa na to, że ciągnąc dwie karty wyciągniesz dwojkę jest w przybliżniu dwa razy większa, niż gdybyć losował raz. Bierze się to stąd, że 52 jest stosunkowo duże w porównaniu 2. Ale ta liniowa tendencja będzie słabła w miarę ilości losowań.
Zanalisuj sobie przykład taki: talia 4 kart, dwie dwójki, dwie trójki. Tu już nie będzie liniowo.
Studenciak2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2014, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania karty w 2 próbach i 9 osobach

Post autor: Studenciak2 »

Aaaa to wiem, i zdaję sobie sprawę, że nie będzie to rosło liniowo, ale przy tym pierwszy przypadku (losowanie jednej karty a losowanie dwóch kart) jest to poprawny wynik.
Zbyt ogólnie tamto napisałem, ale nie chodzi o dalszy rozwój (bo nie zamierzałem analizować losowania większej ilości kart) tylko o ogólny sens .


Wróćmy zatem do pierwszego postu i mojego problemu.

Z góry dzięki -- 17 gru 2014, o 22:50 --I co, nie ma tutaj kozaka na moje zadanie ??
ODPOWIEDZ