Rozkład zmiennej- zad. rozwiązane

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mwrooo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 18 cze 2013, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kuczbork
Podziękował: 34 razy

Rozkład zmiennej- zad. rozwiązane

Post autor: mwrooo »

Witam, wiem, że zadanie tego typu pojawiło się już nieraz więc rozwiązałem je na podstawie tych, które już się pojawiały i proszę tylko o sprawdzenie:
Zmienna \(\displaystyle{ X}\) ma rozkład geometryczny z parametrem \(\displaystyle{ p}\). Wyznaczyć rozkład zmiennej \(\displaystyle{ Y=\frac{1}{X}}\). Moje rozwiązanie:
Po przeprowadzeniu kilku "symulacji" dochodzę do wniosku, że Y będzie przyjmował następujące wartości z prawdopodobieństwem:
\(\displaystyle{ P(Y=\frac{1}{k})=P(\frac{1}{X}=\frac{1}{k})=P(X=k)=p^k(1-p)^{k-1}}\).
Zatem \(\displaystyle{ Y}\) ma rozkład \(\displaystyle{ (\frac{1}{k},p^k(1-p)^{k-1})}\), gdzie \(\displaystyle{ k=1,2,\dots}\).

Czy to jest dobrze?
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Rozkład zmiennej- zad. rozwiązane

Post autor: kropka+ »

Prawie dobrze.
\(\displaystyle{ P(X=k) = p (1-p)^{k-1}}\) ,czyli bez potęgi \(\displaystyle{ k}\) - tej przy \(\displaystyle{ p}\).

No i lepiej może napisać \(\displaystyle{ P(Y=k) = p (1-p)^{ \frac{1}{k} -1}}\)
mwrooo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 18 cze 2013, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kuczbork
Podziękował: 34 razy

Rozkład zmiennej- zad. rozwiązane

Post autor: mwrooo »

kropka+ pisze:No i lepiej może napisać \(\displaystyle{ P(Y=k) = p (1-p)^{ \frac{1}{k} -1}}\)
No ale to nie jest tak, że z tego wynika, że \(\displaystyle{ X}\) może przyjmowac wartości ułamkowe? A przecież to nieprawda. No bo mi się wydaje, że Y może byc tylko ułamkami, całkowity jest tylko dla \(\displaystyle{ k=1}\)
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Rozkład zmiennej- zad. rozwiązane

Post autor: kropka+ »

W tym drugim zapisie to \(\displaystyle{ \frac{1}{k} \in N}\). Może faktycznie zostać przy pierwszej postaci.
mwrooo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 18 cze 2013, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kuczbork
Podziękował: 34 razy

Rozkład zmiennej- zad. rozwiązane

Post autor: mwrooo »

Wielkie dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ