Obliczenie dystrybuanty

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Materion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: Materion »

Witam, nazwałem temat wydaje mi się nieprawidłowo ale nie wiem co w tym zadaniu tak na prawdę trzeba policzyć. Na wykładzie jest omawiane co innego a potem listę zadań musimy sami robić bez żadnych wskazówek i jest ogromny problem.

Treść zadania:

Pewna rzeka wylewa każdego roku. Niech dolny poziom rzeki będzie ustawiony na wysokości 1, o górnym powiemy, że jest zmienną losową o dystrybuancie \(\displaystyle{ F(y) = 1 - \frac{1}{y^{2}}, 1 \le y < \infty}\)

Wyznaczyć średni górny poziom rzeki.

Z góry dziękuję za pomoc i wytłumaczenie o co w ogóle w tym zadaniu chodzi, bo jest tragedia.

P.S
Brakuje mi w ogóle takiego głębszego zrozumienia co to jest dystrybuanta, gęstość, te rozkłady itd. Mamy jeden wykład 45 minut i tylko omawiamy twierdzenia, zero wytłumaczenia o co w tym wszystkim tak na prawdę chodzi by zrozumieć.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2014, o 17:46 przez Materion, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: miodzio1988 »

wartosc oczekiwaną policz
Materion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: Materion »

Dobrze, ale w jaki sposób. Ja jestem żółtodziobem, na prawdę chciałbym to zrobić tylko potrzebuję nakierowania.

P.S

Muszę policzyć \(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty }}\) z tej dystrybuanty ?
Ostatnio zmieniony 28 paź 2014, o 17:50 przez Materion, łącznie zmieniany 2 razy.
miodzio1988

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: miodzio1988 »

wikipedia i masz wzor na wartosc oczekiwaną gdy masz podaną dystrybuantę
Materion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: Materion »

Widzę tylko liczenie wartości oczekiwanej z funkcji gęstości, czyli z dystrybuanty mam policzyć gęstość i potem całkę z tego policzyć ? Wiem, że gęstość to pochodna z dystrybuanty .
miodzio1988

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: miodzio1988 »

tez tak mozesz
Materion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Obliczenie dystrybuanty

Post autor: Materion »

A jakie granice całkowania powinny być ?
ODPOWIEDZ