prawopodobieństwo wyrzucenia większej liczby orłów

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
matinf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1922
Rejestracja: 26 mar 2012, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 695 razy
Pomógł: 4 razy

prawopodobieństwo wyrzucenia większej liczby orłów

Post autor: matinf »

Mam takie zadanie, które próbuję podjąć, ale nie za bardzo wychodzi. Jaś i Małgosia rzucają monetą. Jaś \(\displaystyle{ n}\) razy, zaś Małgosia \(\displaystyle{ n+1}\) razy.
Jakie jest p-stwo, że Małgosia wyrzuci więcej orłów niż Jaś.

Można pokazać, że p-stwo tego, że wyrzucą tyle samo orłów jest tak samo prawdopodobne jak to, że Małgosia wyrzuci o dokładnie jednego orła więcej. ALe to nic mi nie daje.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

prawopodobieństwo wyrzucenia większej liczby orłów

Post autor: kerajs »

Nie wiem czy to Ci pomoże.
Stosując schemat Bernouliego:
\(\displaystyle{ P(A)= \sum_{i=1}^{n} \left[ {n \choose i} 0,5 ^{i}0,5 ^{n-i} \cdot \sum_{k=0}^{i-1}\left( {n+1\choose k} 0,5 ^{k}0,5 ^{n+1-k}\right) \right] =\sum_{i=1}^{n} \left[ {n \choose i} 0,5 ^{n} \cdot \sum_{k=0}^{i-1}\left( {n+1\choose k} 0,5 ^{n+1}\right) \right]=\\= 0,5 ^{2n+1} \sum_{i=1}^{n} \left( {n \choose i} \cdot \sum_{k=0}^{i-1} {n+1\choose k} \right)}\)

edit
Omyłkowo napisałem iwzór na rawdopodobieństwo że to Jaś wyrzucił więcej orłów, Możesz jednak potraktować to jako sytuację gdzie Jaś wyrzuca więcej reszek co jest równe szukanemu prawdopodobieństwu,
Ostatnio zmieniony 12 paź 2014, o 19:48 przez kerajs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mm34639
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 28 mar 2005, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 61 razy

prawopodobieństwo wyrzucenia większej liczby orłów

Post autor: mm34639 »

Żeby Małgosia miała więcej w \(\displaystyle{ n+1}\) rzutach, musi mieć więcej w pierwszych \(\displaystyle{ n}\) rzutach, albo tyle samo co Jaś w pierwszych \(\displaystyle{ n}\) rzutach, plus orzeł w \(\displaystyle{ n+1}\)szym rzucie.

Nie jest trudno obliczyć jakie jest prawdopodobieństwo, że będą mieli tyle samo.

Pomocny może okazać się wzór \(\displaystyle{ \sum_{i=0}^n {n \choose i}^2={2n \choose n}}\) (jest na wikipedii i nie wiem w tej chwili skąd się wziął), no i fakt że jeśli wiemy że nie mają tyle samo w \(\displaystyle{ n}\) rzutach (każdy rzuca po \(\displaystyle{ n}\) razy), to p-stwo, że Małgosia ma więcej niż Jaś musi być takie samo jak p-stwo że Jaś ma więcej niż Małgosia.

Wydaje mi się że tak powinno się udać to obliczyć, ale nie myślałem nad tym zbyt długo i mogą pojawić się gdzieś trudności
ODPOWIEDZ