Trzy kostki

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Lendross
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 lut 2014, o 16:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Trzy kostki

Post autor: Lendross »

Rzucamy raz trzema kostkami. Obliczyć prawdopodobieństwo otrzymania
a) na jednej kostce 2 oczek

b) przynajmniej na jednej kostce trzech oczek

Doszłam do tego, że \(\displaystyle{ \Omega = 6 \cdot 6 \cdot 6 = 216}\)
Podpunkt a zaczęłam robić, poprzez wypisanie wszystkich kombinacji z jedną dwójką (wyszło mi ich bardzo dużo). Z tego co zrozumiałam, to są na to wzory, tylko nie bardzo wiem, który wzór tutaj wykorzystać i dlaczego.

Podpunkt b) chyba najlepiej zrobić wykorzystując fakt że \(\displaystyle{ P(B) = 1 - P(A)}\), tak?, gdzie A- zdarzenie polegające na tym, że na dokładnie jednej kostce 3 oczka, a B- przynajmniej na jednej 3 oczka
Ostatnio zmieniony 11 paź 2014, o 09:37 przez , łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot. Wszystkie wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Trzy kostki

Post autor: robertm19 »

A oznacz jako zdarzenie, że na żadnej kostce nie wyrzucono 3 oczek.
Lendross
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 lut 2014, o 16:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Trzy kostki

Post autor: Lendross »

Czyli \(\displaystyle{ A=5 \cdot 5 \cdot 5}\)?
Bo wtedy mamy 5 możliwości co wypadnie na pierwszej kostce, 5 co na drugiej, 5 co na trzeciej.
I w tedy \(\displaystyle{ P(A) = (5 \cdot 5 \cdot 5) \setminus 216 = 125 \setminus 216 = 0,5787}\)
\(\displaystyle{ P(B) = 1 - P(A) = 1 - 0,5787 = 0,4214}\) ?
Wydaje mi się ten wynik raczej bez sensu... Bardziej możliwe jest chyba, że wyrzucimy 1,2 lub 3 trójki niż żadnej. A tu wychodzi odwrotnie...-- 12 paź 2014, o 13:21 --Czy ktoś mógłby skorygować mój tok myślenia?
ODPOWIEDZ