Sploty, zbiór borelowski i zmienne losowe

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
blackbird936
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 28 lis 2011, o 13:28
Płeć: Kobieta
Podziękował: 53 razy

Sploty, zbiór borelowski i zmienne losowe

Post autor: blackbird936 »

W uwadze dot. splotów spotkałam się z takim czymś:

\(\displaystyle{ \left( \xi,\eta\right)\left( \Omega\right) \subset D}\)

Nie wiem jak to rozumieć i jak przeczytać, Proszę o pomoc.


\(\displaystyle{ \xi}\) i \(\displaystyle{ \eta}\) są niezależnymi zmiennymi losowymi, \(\displaystyle{ D \subset \mathlab{R}^2}\) - zbiór borelowski, \(\displaystyle{ \left( \Omega,A,P\right)}\) -p.probalistyczna
Awatar użytkownika
mm34639
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 28 mar 2005, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 61 razy

Sploty, zbiór borelowski i zmienne losowe

Post autor: mm34639 »

A gdzie tu jest splot? Zwykle gwiazdką się oznacza.

Znasz definicję (dokładną) zmiennej losowej?

Zmienna losowa, to, z definicji - funkcja ze zbioru zdarzeń elementarnych w zbiór liczb rzeczywistych, taka, że przeciwobraz każdego zbioru borelowskiego jest zdarzeniem (czyli takim podzbiorem \(\displaystyle{ \Omega}\), który należy do sigma ciała zdarzeń \(\displaystyle{ A}\)).

Tu mamy dwuwymiarową zmienną losową \(\displaystyle{ (\xi,\eta) : \Omega \rightarrow R^2}\), a to zdanie wg. mnie mówi, że przy tej funkcji obraz całej dużej omegi jest podzbiorem pewnego zbioru borelowskiego \(\displaystyle{ D}\). Trudno bez znajomości kontekstu powiedzieć po co to wszystko i czy na pewno o to chodzi.
ODPOWIEDZ