Rzucamy 10 razy kostką. Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Alvarox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2014, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rzucamy 10 razy kostką. Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania

Post autor: Alvarox »

Proszę o pomoc z zadaniem:
"Rzucamy 10 razy kostką. Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania trzech szóstek i trzech piątek."

Wiem, że rozwiązaniem zadania jest \(\displaystyle{ \frac{ {10 \choose 3} \cdot {7 \choose 3}\cdot 1^{3}\cdot 1^{3}\cdot 4^{4}}{6^{10}}}\) .

Powiedzcie mi, dlaczego nie mogę użyć \(\displaystyle{ {10 \choose 6}}\) zamiast \(\displaystyle{ {10 \choose 3}\cdot {7 \choose 3}}\) ?
Awatar użytkownika
alchem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 10 cze 2014, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 5 razy

Rzucamy 10 razy kostką. Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania

Post autor: alchem »

Użyć \(\displaystyle{ {10 \choose 6}}\) mógłbyś gdyby zadanie brzmiało: Rzucamy 10 razy symetryczną sześcienną kostką do gry. Oblicz prawodpodobieństwo otrzymania 6 szóstek Wtedy odpowiedzią byłoby \(\displaystyle{ \frac{ {10 \choose 6} \cdot 5^{4}}{6^{10}}}\)
Najpierw musisz obliczyć na ile sposobów możesz wylosować te trzy szóstki a potem na ile te trzy piątki. Wylosowując trzy szóstki odchodzą Ci 3 kostki, których nie możesz już użyć. Wydaje mi się że wygodniej można było obliczyć to na "kreskach" przynajmniej ja to tak nazywam ale nie wiem jak to tutaj pokazać. Może sam będziesz wiedział o co mi chodzi.
Alvarox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2014, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rzucamy 10 razy kostką. Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania

Post autor: Alvarox »

W miarę wyjaśniłeś mi problem, dzięki
Temat można zamknąć
ODPOWIEDZ