Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: Logan123 »

Przypomniał mi się problem, nad którym zastanawiałem się w szkole licząc zadania z serii "Jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania sumy 10 przy 2 rzutach kostką?". Od razu nasunęło mi się pytanie:
"Jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania sumy k przy n rzutach kostką?". Podstawiłem jakieś dane (chyba k = 200, n = 100) i zadałem pytanie nauczycielce. Bez dłuższego zastanowienia otrzymałem odpowiedź "nie da się policzyć", więc dałem już jej spokój, trochę sam pomyślałem i zapomniałem o tym.
Ma ktoś może pomysł na rozwiązanie takiego zadanka (może być na przedstawionych danych najpierw, jeśli to ułatwi).
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22233
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3759 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: a4karo »

Jak pomnożysz przez siebie wielomiany
\(\displaystyle{ (x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)}\), to współczynnik przy potędze \(\displaystyle{ k\ (k=2,\dots,12}\) oznacza ile razy pojawi się suma \(\displaystyle{ k}\) w dwóch rzutach.
To samo możesz zrobić dla 100 rzutów.

Z drugiej strony możesz ten współczynnik policzyć różniczkując iloczyn stosowna ilość razy i biorąc wartość pochodnej w 0. Powinien wyjść całkiem przyzwoity wzorek.
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: Logan123 »

Udało mi się dojść do bardzo brzydkiego wyniku (dużo razy sigma).
a4karo pisze:Jak pomnożysz przez siebie wielomiany
\(\displaystyle{ (x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)}\), to współczynnik przy potędze \(\displaystyle{ k\ (k=2,\dots,12}\) oznacza ile razy pojawi się suma \(\displaystyle{ k}\) w dwóch rzutach.
To samo możesz zrobić dla 100 rzutów.

Z drugiej strony możesz ten współczynnik policzyć różniczkując iloczyn stosowna ilość razy i biorąc wartość pochodnej w 0. Powinien wyjść całkiem przyzwoity wzorek.
Bardzo mi się podoba pomysł z wielomianami - takie to oczywiste, że aż mi wstyd, że na to nie wpadłem.
Nie potrafię jednak obliczyć sprawnie pochodnej np. dwusetnego stopnia. Mógłbyś mnie naprowadzić poprzez podanie jakiejś ładnej własności? Wieczorem jeszcze będę kombinował samodzielnie, ale dzięki za wskazówki
Hydra147
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 31 mar 2013, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 82 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: Hydra147 »

Wielomiany faktycznie są fajnym modelem ale co dalej? Policzenie tej pochodnej nie jest łatwe (chyba, że czegoś nie widzę).
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: Logan123 »

Nadal nie potrafię tego rozwiązać (bez komputera oczywiście). Ma ktoś jakiś pomysł?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22233
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3759 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: a4karo »

Wzór Leibniza może pomóc (choć prosto na pewno nie bedzie)
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Prawdopodobieństwo uzyskania danej sumy przy rzutach kostką

Post autor: Logan123 »

Udało mi się dojść do czegoś, ale nie korzystałem z pochodnych. Mianowicie:
Prawdopodobieństwo uzyskania sumy x przy k rzutach kostką wynosi:
\(\displaystyle{ \frac{\sum_{i=0}^{[ \frac{6k-x}{6} ]} ((-1)^i {k \choose i} a_{x-k+6i}) }{6^{k}}}\)

gdzie:

\(\displaystyle{ a_{n} = 0}\) dla n>5k

\(\displaystyle{ a_{n} = 1}\) dla n=5k

\(\displaystyle{ a_{n} = \sum_{i=1}^{k} ( (-1)^{i+1} a _{n+i} {k \choose i})}\) dla \(\displaystyle{ k \le n < 5k}\)

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto przez to przebrnął . No nie jest to zbyt zachęcająca forma, ale wydaje mi się, że poprawna. Kiedyś czytałem, że ciągi rekurencyjne można jakoś sprowadzać do postaci jawnej, ale czy tutaj to zadziała? Brnąć w to dalej czy szukać innego sposobu? A może nie istnieje ładne rozwiązanie takiego problemu?

-- 18 sie 2014, o 21:33 --

# Odświeżam-- 18 sie 2014, o 21:37 --Odświeżam
ODPOWIEDZ