niezależność zdarzeń, szansa że C trafił do tarczy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

niezależność zdarzeń, szansa że C trafił do tarczy

Post autor: gienia »

A, B i C strzelają do tarczy; szansa trafienia wynosi p. Wiadomo, że dwóch trafiło.
Wybrać właściwą odpowiedź:
a) jest większa szansa, że C trafił
b) większa, że C nie trafił
c) szanse są równe.

Odp a) jest dobra.
Czy po prostu chodzi o to, że szansa, że C trafił wynosi 2/3? Czy o coś więcej? Bo jest to zadanie z działu niezależność zdarzeń i zazwyczaj te zadania były trudniejsze.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

niezależność zdarzeń, szansa że C trafił do tarczy

Post autor: robertm19 »

A tak na logikę? Każdy ma p szans na trafienie. Wiemy, że dwóch trafiło ale nie wiem kto trafił. Którego gracza faworyzuje ta informacja?
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

niezależność zdarzeń, szansa że C trafił do tarczy

Post autor: gienia »

Z Twojej podpowiedzi miałoby wynikać, że c) jest dobrą odpowiedzią, tak? Czy źle zrozumiałam?
Odpowiedź ma być a), chyba nie chodzi o to, kto ma większe szanse na trafienie, tylko czy bardziej jest prawdopodobne, że C trafi, czy nie.
Chodzi mi o to, że nie wiem, jak uzasadnić, że a) jest dobre. Czy p jest tu w ogóle ważne, czy zawsze będzie to 2/3, że C trafi, skoro dwóch ma trafić? I z niezależności się tu gdzieś korzysta?
ODPOWIEDZ