Prawdopodobieństwo wylosowania kul

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ochabov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2014, o 15:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania kul

Post autor: ochabov »

1. W urnie jest 5 kul białych i 6 kul czarnych. Losujemy bez zwracania trzy kule. Jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania za drugim razem kuli białej jeśli za pierwszym razem wylosowaniu czarną kule.

2. W urnie jest 5 kul białych, 3 kule niebieskie i 5 kul czarnych. Losujemy ze zwracaniem dwie kule. Jakie jest prawdopodobieństwo wylosowana za drugim razem kuli białej, jeśli za pierwszym razem wylosowano czarną kule.

3..w jednej urnie jest 5 kul białych i 6 kul czarnych. W drugiej 3 białe i 3 czarne. Losujemy ze zwracaniem po jednej kuli z każdej urny. Jakie jest prawdopodobieństwo, że z drugiej urny wylosujemy czarną kule, jeśli z pierwszej wylosowano białą.

-- 1 lip 2014, o 16:04 --

Próbując rozwiązać pierwsze zadanie wychodzi mi wynik 1/2. Jeżeli w pierwszym rzucie wypada nam czarna kula i losujemy bez zwracania to w drugim rzucie pozostaje nam 5 kul białych i 5 kul czarnych czyli prawdopodobieństwo wynosi 5/10 czyli po skróceniu 1/2 ? Dobrze rozumie te zadanie?


W drugim zadaniu wydaje mi się że pierwszy rzut nie ma znaczenia skoro losujemy ze zwracaniem i myślałem nad wynikiem 5/13, ale coś mi nie pasowałoby że to takie łatwe

W trzecim zadaniu też moim zdaniem pierwsza urna na nic nie wpływa bo interesuje nas tylko wylosowana kula z drugiej urny. Czyli prawdopodobieństwo wynosiołoby 3/6 po skróceniu 1/2?

Moje pytanie brzmi czy dobrze rozumie te zadania, bo coś mi nie pasuje że to tak się robi
Ostatnio zmieniony 1 lip 2014, o 20:48 przez ochabov, łącznie zmieniany 1 raz.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Prawdopodobieństwo wylosowania kul

Post autor: piasek101 »

Masz ok (tylko literówka w 1).
ochabov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2014, o 15:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawdopodobieństwo wylosowania kul

Post autor: ochabov »

Dzięki bardzo za potwierdzenie
ODPOWIEDZ