Problem z przeprowadzeniem dowodu

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
MichalP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Problem z przeprowadzeniem dowodu

Post autor: MichalP »

Witam, mam problem z przeprowadzeniem dowodu. Wiedząc, że zdarzenia \(\displaystyle{ A_{i}}\) są rozłączne (\(\displaystyle{ \forall_{i\neq j} A_{i} \cap A_{j} = \o}\)) mam udowodnić, że:
\(\displaystyle{ P\left( \bigcup_{i=1}^{\infty } A_{i} \cap B \right) = \sum_{i=1}^{\infty } P\left(A_{i} \cap B}\right)}\)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2014, o 21:30 przez MichalP, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Problem z przeprowadzeniem dowodu

Post autor: »

MichalP pisze:Witam, mam problem z przeprowadzeniem dowodu. Wiedząc, że zdarzenia \(\displaystyle{ A_{i}}\) są rozłączne (\(\displaystyle{ \forall_{i\neq j} A_{i} \cap A_{j} = \o}\)) mam udowodnić, że:
\(\displaystyle{ P\left( \bigcup_{i=1}^{\infty } A_{i} \cup B \right) = \sum_{i=1}^{\infty } P\left(A_{i} \cup B}\right)}\)
Nic dziwnego, że masz problem, bo taka równość nie zachodzi.

Zachodziłaby natomiast gdyby zamiast sumowania zbioru \(\displaystyle{ B}\) wzięlibyśmy iloczyn:
\(\displaystyle{ P\left( \bigcup_{i=1}^{\infty } A_{i} \cap B \right) = \sum_{i=1}^{\infty } P\left(A_{i} \cap B}\right)}\)

Q.
MichalP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Problem z przeprowadzeniem dowodu

Post autor: MichalP »

Przepraszam, niedopatrzenie w zapisie. Zredagowałem mój post.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Problem z przeprowadzeniem dowodu

Post autor: yorgin »

Wskazówka:

\(\displaystyle{ \bigcup_{i=1}^{\infty } A_{i} \cap B =\bigcup_{i=1}^{\infty } (A_{i} \cap B )}\)
ODPOWIEDZ