Paradoks kawalera de Mere

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: leszczu450 »

Cześć !

Zadanie brzmi następująco:

Co jest bardziej prawdopodobne: otrzymanie co najmniej jednej jedynki przy rzucie \(\displaystyle{ 4}\) kostek, czy co najmniej raz dwóch jedynek na obu kostkach przy \(\displaystyle{ 24}\) rzutach obu kostek?

Liczę najpierw prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego pierwszej sytuacji. Czli p-stwo zdarzenia, że nie będzie ani jednej jedynki przy rzucie czterema kostkami. Mam: \(\displaystyle{ 1- \left( \frac{5}{6} \right) ^{4} \approx 0,5177}\)

Nie wiem jak policzyć p-stwo zajścia drugiego zdarzenia. Czym w ogóle będzie wtedy Omega?

Z góry dziękuję!
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: Kaf »

Rzucamy 24 razy dwoma kostkami. Ile jest możliwych wyników?
Ostatnio zmieniony 2 maja 2014, o 18:26 przez Kaf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: Althorion »

Drugi przypadek łatwiej Ci będzie rozważyć jako powtarzające się zdarzenie. Szansa przy pojedynczym rzucie dwoma kościami na wyrzucenie dwóch jedynek to \(\displaystyle{ \frac{1}{36}}\), zdarzeniem przeciwnym jest porażka 24 razy z rzędu.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: leszczu450 »

Kaf, już chyba to rozgryzłem. Rzucam \(\displaystyle{ 24}\) razy dwiema kostkami. Za każdym rzutem mam \(\displaystyle{ 36}\) różnych opcji. Zatem wszystkich możliwych opcji jest \(\displaystyle{ 36^{24}}\)- zgodnie z regułą mnożenia. I teraz liczę zdarzenie przeciwne. Czyli w żadnym z rzutów nie mogę mieć dwóch jedynek. Czyli \(\displaystyle{ 1 - \frac{{35}^{24}}{{36}^{24}} \approx 0,4914}\). Powinno być dobrze teraz : )
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: Kaf »

Zgadza się.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: leszczu450 »

Kaf, i mam pytanie od autora książki: Warto się zastanowić, dlaczego de Mere mógł uważać oba prawdopodobieństwa za równe. Hmm , może nie obliczył tego dokładnie, bo się pomylił przy podnoszeniu do takich wysokich potęg ?
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: Kaf »

Może pomyślał, że skoro ma teraz 6 razy więcej możliwych wyników, to wystarczy, że będzie sześć razy dłużej rzucał?
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Paradoks kawalera de Mere

Post autor: klaustrofob »

pamiętajcie, że w tamtych czasach nie było czegoś takiego, jak rachunek prawdopodobieństwa. klasyczna definicja to początek XIX wieku (Laplace). problem de Mera rozwiązali Pascal i Fermat, którzy dopiero tworzyli pojęcia, bazując na intuicjach. gracze w ogóle robili wszystko "na czuja", to agent 007 kalkuluje sobie i wychodzi mu, że w długiej serii gier powinien wyjść na swoje. jeszcze dziś na pytanie, ile jest możliwych wyników rzutu dwoma monetami niektórzy odpowiadają: "trzy" - oo, or, rr
ODPOWIEDZ