Znaleźć prawdopodobieństwo porażki dla próby Bernoulliego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Sylv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 12:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ZG

Znaleźć prawdopodobieństwo porażki dla próby Bernoulliego

Post autor: Sylv »

Cześć,
mam następujący problem - jest próba Bernoulliego o nieznanym prawdopodobieństwie porażki \(\displaystyle{ p_{error}}\). Mam możliwość wykonania dowolnej liczby prób - np. \(\displaystyle{ n = 10^{9}}\). Znam dokładnie wyniki - czyli, dajmy na to, porażka wystąpiła \(\displaystyle{ n_{error} = 10}\) razy.

Moje pytanie brzmi, jak liczna musi być próba n, żeby móc przyjąć że \(\displaystyle{ p_{error} = \frac{n_{error}}{n}}\) ? Znam wzór, który pozwala obliczyć z daną pewnością (np. 95%) że dla tej próby prawdopodobieństwo błędu \(\displaystyle{ p_{error}}\) było MNIEJSZE niż ZADANY \(\displaystyle{ p_{zadane}}\). Nie wystarcza mi to jednak, bo muszę porównać wyniki z różnych prób (urządzeń) - które najlepsze. Czyli jeśli w urządzeniu A wyszło 6 błędów na 100, a w urządzeniu B 7 błędów na 100 - jakie jest prawdopodobieństwo, że A jest lepsze od B?

Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi.
ODPOWIEDZ