Problem z wynikiem. Kombinacje z powtórzeniami.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
maciejmaciej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 8 lip 2012, o 17:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroc
Podziękował: 1 raz

Problem z wynikiem. Kombinacje z powtórzeniami.

Post autor: maciejmaciej »

Partia towaru składa się z\(\displaystyle{ 90.0}\)części. Plan badania jakości przewiduje, że partia zostanie uznana za dobrą, jeśli wśród \(\displaystyle{ 11}\) wylosowanych kolejno ze zwracaniem części nie napotkamy sztuki wadliwej. Gdy napotkamy pierwszą sztukę wadliwą partię odrzucamy. Jakie jest prawdopodobieństwo odrzucenia w ten sposób partii zawierającej \(\displaystyle{ 136}\) sztuk wadliwych ?
------
zrobiłem to zadanie dwoma sposobami
\(\displaystyle{ 1^0}\)(wrzucam rozpisanie w wolfranie, bo tu pisanie by mi za długo zajęło)
... ose+140%29

\(\displaystyle{ 2^0}\)
... 5E%2813%29

Oba sposoby wg mnie są poprawne, lecz uzyskuje dwa różne wyniki.

Z góry dziekuje za pomoc.
ZaxHunter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 22 sty 2013, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 12 razy

Problem z wynikiem. Kombinacje z powtórzeniami.

Post autor: ZaxHunter »

Jesteś pewien że podałeś wszystkie dane i że są poprawne?
Używasz słów "sztuka" i "część" naprzemiennie, ale jeśli chodzi o to samo to jeśli na 90 części przypada 136 wadliwych to stawiam, że partia jednak zostanie odrzucona... A jeśli część towaru i sztuka towaru to nie to samo to powinieneś podać zależność między nimi bo bez tego dane są nie kompletne...
A może 90.0 miało być 900 i ta kropka jest niepotrzebna?
maciejmaciej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 8 lip 2012, o 17:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroc
Podziękował: 1 raz

Problem z wynikiem. Kombinacje z powtórzeniami.

Post autor: maciejmaciej »

Bardzo przepraszam, troche tam jest błędów w danych.
Poniżej jest już poprawnie.. ahh. ale nagmatwałem..


Tak, masz racje, zadanie jest troche źle skonstruowane, powinno być:
Partia towaru składa się z 140 części. Plan badania jakości przewiduje, że partia zostanie uznana za dobrą, jeśli wśród 13 wylosowanych kolejno ze zwracaniem części nie napotkamy sztuki wadliwej. Gdy napotkamy pierwszą część wadliwą partii to ją odrzucamy(partie). Jakie jest prawdopodobieństwo odrzucenia w ten sposób partii zawierającej 4 sztuki wadliwe?
i dwa rozwiązania i nadal te same pytanie dlaczego oba nie dają tego samego wyniku?
(poniżej w wolfranie jest dokladnie rozpisane sposób myślenia)
1^0 ... ose+140%29
2^0 ... 5E%2813%29
ODPOWIEDZ