Test Chi kwadrat.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kustosz_9a7b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 24 paź 2012, o 14:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 26 razy

Test Chi kwadrat.

Post autor: kustosz_9a7b »

Witam,
korzystając z gnumerica, utworzyłem 300 zmiennych losowych o rozkładzie chi kwadrat (i tutaj pojawia się #1 pytanie). Teraz z tych 300 zmiennych losowych utworzyłem histogram o 15 binach ( pierwszy i ostatni odrzuciłem przez nieskończoności w granicach więc z 15 binów zostało mi 13 - pytanie #2).

Pytania:
@1. Jak "fachowo" zgodnie z wszelkimi "normami", mówi się, że zmienna losowa przybiera wartości określone rozkładem prawdopodobieństwa Y.
Czy można wtedy powiedzieć "zmienna losowa rozkładu Y"? Wydaje mi się, że nie jest to poprawne z pkt widzenia semantyki tego "zestawu".

@2. Jeżeli odrzuciłem te dwa biny, to jeżeli chce zrobić test chi kwadrat (hipoteza_0: wartości mają rozkład chi kwadrat) dla tego histogramu, to ilość stopni swobody będzie równać się 13 - n czy 15 - n.
Dokładnie chodzi mi o to, którą liczbę binów uważam za "ważniejszą" i wg której dalej przeprowadzam test. Automatycznie liczba 13 binów to liczba aktywna i ilość wartości składowych testu chi kwadrat, tak więc czy jest to ta wartość?

@3. Kiedyś jak bawiłem się w statystykę, usłyszałem informacje, że jeżeli robię histogram z wartości losowej o rozkładzie "Y", to ilość stopni swobody jaką powinienem przyjąć dla testu chi kwadrat to ilość binów - n (n to stała).
Usłyszałem wtedy, że liczba n jest definiowana przez rozkład prawdopodobieństwa wartości losowej, np dla rozkładu gausa n = 3, poissona n=2 (chyba). Czy znacie może tą regułę i czy jesteście w stanie powiedzieć mi dla jakiego rozkłądu n = 1, oraz ile równa się n dla rozkładu chi kwadrat. ew skąd ta "regułka" się wzięła.

Dzięki.

P.S. wybaczcie mi pytania o rzeczy podstawowe, ale po prostu przez chwilę zaciekawiły mnie i chciałem poznać na nie odpowiedzi.
ODPOWIEDZ