wartość oczekiwana

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
gelusia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 20 paź 2012, o 09:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 3 razy

wartość oczekiwana

Post autor: gelusia »

Witam, jak obliczyć \(\displaystyle{ EX ^{4}}\) dla zmiennej losowej \(\displaystyle{ X(\omega)=\begin{cases} \omega , dla \omega \in \left[ 0,1\right] \\ 2-\omega, dla \omega \in \left( 1,2\right]\end{cases}}\)
szw1710

wartość oczekiwana

Post autor: szw1710 »

Jaka jest przestrzeń probabilistyczna omawiana w zadaniu? Zmienna losowa przypisuje zdarzeniom liczby. Więc musimy mieć przestrzeń probabilistyczną. Rozumiem, że \(\displaystyle{ \Omega=[0,2]}\). Ale trzeba teraz określić sigma-ciało zdarzeń oraz prawdopodobieństwo, czyli miarę probabilistyczną na tym sigma-ciele.

Najbardziej naturalne będzie tu sigma-ciało zbiorów mierzalnych w sensie Lebesgue'a oraz miara probabilistyczna \(\displaystyle{ \mu=\frac{1}{2}\lambda}\), gdzie \(\displaystyle{ \lambda}\) jest miarą Lebesgue'a. Tak więc \(\displaystyle{ \int_0^2 f\dd\mu=\frac{1}{2}\int_0^2 f(x)\dd x}\).

W tych oznaczeniach mamy \(\displaystyle{ E[X^4]=\frac{1}{2}\int_0^2 X^4(\omega)\dd\omega}\).

Ale zauważamy, że wykres funkcji \(\displaystyle{ X}\) jest symetryczny względem jedynki, tak więc mamy \(\displaystyle{ E[X^4]=\int_0^1\omega^4\dd\omega=\frac{1}{5}}\).

Postaraj się zrozumieć co napisałem. Może to zająć odrobinę czasu. Moje rozwiązanie wiodło nie przez gęstość zmiennej losowej, a przez podejście miarowe. Jeśli dana jest przestrzeń probabilistyczna \(\displaystyle{ (\Omega,\Sigma,P)}\) oraz zmienna losowa \(\displaystyle{ X:\Omega\to\RR}\), to \(\displaystyle{ EX=\int\limits_{\Omega}X\dd P}\).
ODPOWIEDZ