Prawdopodobieństwo wykrycia awarii

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Kazokago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2013, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo wykrycia awarii

Post autor: Kazokago »

Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu dwóch zadań. Zapewne są proste, ale ja mam z nimi problem.
Zadanie 1.
Prawdopodobieństwo wykrycia awarii przyrządów pomiarowych ma rozkład wykładniczy z parametrem (lambda)=3. Jakie jest prawdopodobieństwo, że konserwator wykryje awarię:
a) W czasie krótszym niż 7 minut?
b) W czasie dłuższym niż 5 minut?
Zadanie 2.
Doświadczenie pokazuje, że dochody z reklamy pewnego tygodnika mają rozkład normalny z wartością oczekiwaną 90 mln złotych i odchyleniem standardowym 6 mln złotych.
a) Jakie powinny być średnie dochody, żeby 86% dochodów było większych niż 90 mln złotych?
b) W jakim przedziale symetrycznym względem średniej mieści się 86% dochodów? (przy aktualnej średniej i odchyleniu)
Będę bardzo wdzięczny za pomoc

P.S. Przepraszam za usunięcie tagów \(\displaystyle{ , lecz cały czas wyskakiwała mi informacja o błędnej formule i nie mam pojęcia dlaczego.}\)
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Prawdopodobieństwo wykrycia awarii

Post autor: janusz47 »

Zad.1
\(\displaystyle{ a) Pr( t < 7) = F(7)=\int_{0}^{7}3e^{-3t}dt=1-e^{-3\cdot 7}=1-e^{-21}.}\)
\(\displaystyle{ b)Pr(t>5)=1 - Pr(t\leq 5).}\)
Kazokago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2013, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo wykrycia awarii

Post autor: Kazokago »

A masz może jakiś pomysł jak to wykonać przy pomocy Excela?
Na pewno istnieje jakaś prosta funkcja, na piechotę nigdy nie uczyłem się tego robić więc nie wiele rozumiem :x

Podejrzewam, że trzeba to zrobić z użyciem funkcji ROZKŁAD.EXP, ale nie wiem dokładnie jak ;/
ODPOWIEDZ