wersja procesu stochastycznego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
moniac91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 6 lis 2010, o 12:35
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

wersja procesu stochastycznego

Post autor: moniac91 »

Witam.
Problem mam banalny.
Potrzebuję definicji wersji procesu, własności oraz jakiś przykład. Przeszukałam notatki, Internet ale znajduję tylko tw. Kołmogorowa i nic poza tym.
Proszę o pomoc.
szw1710

wersja procesu stochastycznego

Post autor: szw1710 »

A nie chodzi czasem o realizację procesu? Jeśli \(\displaystyle{ \{X_t:t>0\}}\) jest procesem stochastycznym, to jego realizacjami (trajektoriami) są wszystkie rodziny \(\displaystyle{ \{X_t(\omega):t>0\}}\), gdzie \(\displaystyle{ \omega\in\Omega}\), a \(\displaystyle{ X_t:\Omega\to\RR}\).
pawels
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 33 razy

wersja procesu stochastycznego

Post autor: pawels »

W kontekście twierdzenia Kołmogorowa słyszałem o modyfikacjach i procesach nierozróżnialnych- być może o to chodzi.

Niech \(\displaystyle{ (X_t),(Y_t)}\) będą procesami określonymi na tej samej przestrzeni. Wówczas powiemy, że \(\displaystyle{ (X_t)}\) jest modyfikacją (jest stochastycznie równoważny) \(\displaystyle{ (Y_t)}\), jeżeli \(\displaystyle{ \forall_t \mathbb{P}(X_t=Y_t)=1}\) oraz \(\displaystyle{ (X_t)}\) i \(\displaystyle{ (Y_t)}\) są nierozróżnialne, gdy \(\displaystyle{ \mathbb{P}(\forall_t X_t=Y_t)=1}\).

U mnie twierdzenie, o które Ci zapewne chodzi, zostało nazwane twierdzeniem Kołmogorowa o istnieniu modyfikacji.

Prawdziwe jest twierdzenie, że procesy nierozróżnialne są stochastycznie równoważne, a stochastycznie równoważne mają ten sam rozkład oraz żadnej z tych implikacji nie można odwrócić.

Prosty przykład dla pierwszej implikacji jest taki: weźmy proces stale równy \(\displaystyle{ 1}\) na \(\displaystyle{ [0,1]}\) i drugi proces, taki że dla pewnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ Z}\), o bezatomowym rozkładnie na \(\displaystyle{ [0,1]}\), niezależnej od naszego procesu jest skok do \(\displaystyle{ 2}\) w punkcje \(\displaystyle{ Z}\) i jest potem dalej równy \(\displaystyle{ 1}\).

Dla drugiej jest jeszcze prostszy przykład- rozważmy proces, który ma tylko dwie trajektorie: jest stale równy \(\displaystyle{ 1}\) lub \(\displaystyle{ -1}\), z równym pstwem. Wówczas on i minus on mają ten sam rozkład, a prawie na pewno nie zgadzają się w żadnym punkcie.
moniac91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 6 lis 2010, o 12:35
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

wersja procesu stochastycznego

Post autor: moniac91 »

szw1710 pisze:A nie chodzi czasem o realizację procesu? Jeśli \(\displaystyle{ \{X_t:t>0\}}\) jest procesem stochastycznym, to jego realizacjami (trajektoriami) są wszystkie rodziny \(\displaystyle{ \{X_t(\omega):t>0\}}\), gdzie \(\displaystyle{ \omega\in\Omega}\), a \(\displaystyle{ X_t:\Omega\to\RR}\).
Nie, na pewno nie chodzi o definicję trajektorii

-- 27 gru 2013, o 10:18 --
pawels pisze: U mnie twierdzenie, o które Ci zapewne chodzi, zostało nazwane twierdzeniem Kołmogorowa o istnieniu modyfikacji.
Być może o to chodzi.
Dostałam listę zagadnień na egzamin i tw.Kołmogorowa o istnieniu procesu oraz tw.Kołmogorowa o ciągłości są w osobnych punktach.
Dlatego nie mam pojęcia o co może chodzić. Być może mam podać jakąś definicję modyfikacji procesu, albo właśnie to, co podałeś.
ODPOWIEDZ