Losowanie systematyczne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
pepin11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2012, o 18:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biskupice

Losowanie systematyczne

Post autor: pepin11 »

Mam pytanie czy znacie jakieś fajne przykłady z życia wzięte, gdzie można zastosować losowanie systematyczne?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Losowanie systematyczne

Post autor: chris_f »

Może sprecyzuj co rozumiesz przez losowanie systematyczne. Losowanie ze zwracaniem? Ciąg losowań? Odpowiednie losowanie z populacji (warstwowe, bezpośrednie (proste), interwałowe itd.)? Łańcuch Markowa o zerowym wpływie?
To trochę pojęcie nieprecyzyjne.

Doczytałem, że teraz jest popularne określenie losowania interwałowego. Rzadko spotykane, ze względu na bardzo duże błędy, problem w przypadku dużych populacji, konieczność wcześniejszego uporządkowania populacji pewnym wskaźnikiem (kryterium).

Przykład: Próba losowania interwałowego z populacji wszystkich Polaków według wieku z interwałem np. 1 rok. Tzn. dzielimy populację na grupy z tego samego rocznika, i z każdej grupy losujemy tę samą grupę. Wady - różna liczebność poszczególnych grup (należy uwzględniać wagi poszczególnych roczników).

Inny przykład: porządkujemy wszystkich Polaków alfabetycznie, przy identycznych nazwiskach uwzględniamy wiek, przy nadal identycznych uwzględniamy drugie imię, itd. stosując kolejne kryteria Mówiąc krótko, porządkujemy populację wg porządku leksykograficznego. Potem losujemy np. co 100 sobę. Znowu pojawiają się możliwości wielu błędów. Próba może być niereprezentatywna.

Chyba, że nie o to chodzi, ale napisz dokładniej.
pepin11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2012, o 18:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biskupice

Losowanie systematyczne

Post autor: pepin11 »

Dostałem w szkole taką definicję:

Losowanie systematyczne:Próbę systematyczną stanowi efekt wyboru co k-tej jednostki zbiorowości generalnej, przy czym pierwszą jednostkę od której zaczyna się pobieranie próby wyznacza się losowo.
(K=N/n) gdzie symbol k-oznacza tzw. interwał losowania a jego wielkość uzależniona jest od liczebności zbiorowości generalnej i liczebności próby.

To prawdopodobnie chodzi o losowanie interwałowe tak jak proponowałeś.
ODPOWIEDZ