Działania na prawdopodobieństwach

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Suhar87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 18:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puławy
Podziękował: 24 razy

Działania na prawdopodobieństwach

Post autor: Suhar87 »

Witam!

Przygotowując się do egzaminu natrafiłem na jedno z zadań (wydaje mi się prostszych tylko czegoś mi brakuje :/) któremu nie mogę sprostać, otóż:

Dane są \(\displaystyle{ P(A \cup B)= \frac{3}{4}}\) i \(\displaystyle{ P(A \cap B)= \frac{1}{2}}\). Ponadto \(\displaystyle{ P(A|B)=P(B|A)}\). Obliczyć \(\displaystyle{ P(A)}\) i \(\displaystyle{ P(B|A)}\)

Do tej pory w każdym przykładzie miałem podane P(A) lub P(A') lub P(B) lub P(B'). Z jednym podanym prawdopodobieństwem bez problemu wyliczałem całą resztę, tu niestety nie mogę znaleźć żadnej drogi... Proszę tylko o naprowadzenie, na pewno się odwdzięczę!

Z góry dziękuję!
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Działania na prawdopodobieństwach

Post autor: Kartezjusz »

\(\displaystyle{ P(A|B)= \frac{P(A \cap B)}{P(B)}=P(B|A)= \frac{P(A \cap B)}{P(A)}}\) Wyliczasz \(\displaystyle{ P(B)=P(A)}\). Dalej
wzór na sumę. \(\displaystyle{ P(A \cup B)}\) Wykorzystując pokazaną równość mamy wyliczone \(\displaystyle{ P(A)}\).
Suhar87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 18:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puławy
Podziękował: 24 razy

Działania na prawdopodobieństwach

Post autor: Suhar87 »

Próbowałem kosmicznie przekształcać a zapomniałem że z podanej równości wynika że prawdopodobieństwo pojedynczych zdarzeń również jest równe!

Bardzo dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ