Zamiana zmiennej o rozkładzie gaussa na jednostajną.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
omicron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 39 razy

Zamiana zmiennej o rozkładzie gaussa na jednostajną.

Post autor: omicron »

Witam.

Problem wygląda następująco, mamy:

\(\displaystyle{ X \sim N(0,1) \\
Y=g(X) \\
Y\sim\mathbb{J}([-1,1])}\)


gdzie \(\displaystyle{ \mathbb{J}([a,b])}\) oznacza rozkład jednostajny na \(\displaystyle{ [a,b]}\).

Szukam funkcji przekształcającej \(\displaystyle{ g}\). Domyślam się, że ma ona przypominać funkcję \(\displaystyle{ \textrm{erf}(X)}\), ale nawet jakby to była ona, to nie mam pomysłu jak to wykazać. Jeśli ktoś wie, to nawet samo rozwiązanie bez dowodu tego że nim jest mi wystarczy.
Awatar użytkownika
zidan3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 10:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lbn
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 112 razy

Zamiana zmiennej o rozkładzie gaussa na jednostajną.

Post autor: zidan3 »

Nie policzyłem tego ale może spróbuj coś takiego.
Niech \(\displaystyle{ g : \mathbb{R} \longrightarrow [a,b]}\). Skoro to są rozkłady ciągłe, skorzystamy z "twierdzenia" o odwzorowaniach gładkich. Załóżmy, że taka funkcja \(\displaystyle{ g}\) istnieje, wtedy zachodzi równość gęstości:

\(\displaystyle{ f_{Y}(y)=f_{X}\left( g^{-1}(y)\right)\left| \frac{\mbox{d}}{\mbox{d} y} g^{-1}(y)\right| 1{\hskip -2.5 pt}\hbox{l}_{[a,b]}(y)}\)
Więc w naszym przypadku
\(\displaystyle{ \frac{1}{b-a} 1{\hskip -2.5 pt}\hbox{l}_{[a,b]}(y)=\frac{1}{\sqrt{2 \pi}} e^{-\frac{(g^{-1}(y))^2}{2}} \left| \frac{\mbox{d}}{\mbox{d} y} g^{-1}(y)\right| 1{\hskip -2.5 pt}\hbox{l}_{[a,b]}(y)}\)
Jak się teraz zlogarytmuje i zrobi jakieś podstawienie to powinniśmy dostać równanie różniczkowe, które może da się rozwiązać.

Może to w ogóle bez sensu pomysł. Nie wiem. Problem dość fajny, więc na pewno jeszcze pomyślę w wolnej chwili.

W sumie skoro już tu doszedłem, to pójdźmy za ciosem.
Niech \(\displaystyle{ \phi(t)=g^{-1}(t)}\) wtedy mamy (na razie zignoruję moduł dla uproszczenia rachunków)
\(\displaystyle{ e^{-\frac{\phi^2(t)}{2}} \frac{\mbox{d}}{\mbox{d}t} \phi(t)=\frac{\sqrt{2 \pi}}{b-a}}\)
\(\displaystyle{ \phi(t)=\frac{\sqrt{2 \pi}}{b-a} \int e^{\frac{\phi^2(t)}{2}}dt + C}\)
Rzeczywiście, tu będzie jakiś związek z funkcją erf.
Awatar użytkownika
omicron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 39 razy

Zamiana zmiennej o rozkładzie gaussa na jednostajną.

Post autor: omicron »

Ja zrobiłem coś takiego:

\(\displaystyle{ F_Y(y)=F_X(g^{-1}(y)) \\
g^{-1}(y)=\phi(y) \\
F_X(x)=\frac{1}{2}\left(1+\textrm{erf}\left[\frac{x}{\sqrt{2}}\right]\right) \\
F_Y(y)=\frac{1}{2}y+\frac{1}{2} \\
\\
\frac{1}{2}y+\frac{1}{2}=\frac{1}{2}\left(1+\textrm{erf}\left[\frac{\phi(y)}{\sqrt{2}}\right]\right) \\
y=\textrm{erf}\left(\frac{\phi(y)}{\sqrt{2}}\right) \\
\phi(y)=\sqrt{2}\textrm{erf}^{-1}(y) \implies g(x)=\textrm{erf}\left(\frac{x}{\sqrt{2}}\right)}\)


Ma to jakiś sens? Jak to sprawdzić?

W sumie powinno być ok, po wstawieniu \(\displaystyle{ \phi}\) do dystrybuanty rozkładu normalnego dostajemy szukaną funkcję liniową, a poza przedziałem \(\displaystyle{ [-1,1]}\) w oczywisty sposób \(\displaystyle{ f_Y(y)=0}\) bo \(\displaystyle{ g[\mathbb{R}]=[-1,1]}\).

Oczywiście \(\displaystyle{ F_Y(y)=F_X(g^{-1}(y))}\) zachodzi jeśli \(\displaystyle{ g}\) jest rosnąca;
ODPOWIEDZ