koło o promieniu R. Wyznacz rozkład.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
tolaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 19:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W.
Podziękował: 14 razy

koło o promieniu R. Wyznacz rozkład.

Post autor: tolaa »

Z koła o promieniu \(\displaystyle{ R}\) losujemy punkt. Niech \(\displaystyle{ X}\) oznacza odległość wylosowanego
punktu od środka koła. Opisz funkcję \(\displaystyle{ P(X < t)}\) dla \(\displaystyle{ t \in R}\), a następnie wyznacz rozkład zmiennej \(\displaystyle{ X^2}\)
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

koło o promieniu R. Wyznacz rozkład.

Post autor: Kartezjusz »

Niech \(\displaystyle{ x}\) jest odległy od środka koła o \(\displaystyle{ r \le R}\) Ile wyniesie odległość
brzoskwinka1

koło o promieniu R. Wyznacz rozkład.

Post autor: brzoskwinka1 »

\(\displaystyle{ P(X<t) =\begin{cases} 0 \mbox{ dla } t\leq 0\\\frac{\pi t^2}{\pi R^2} \mbox{ dla } 0<t\leq R \\1 \mbox{ dla } t>R \end{cases} .}\)
tolaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 19:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W.
Podziękował: 14 razy

koło o promieniu R. Wyznacz rozkład.

Post autor: tolaa »

oo, dziękuję!
Czy jeżeli teraz chcę wyznaczyć rozkład \(\displaystyle{ Y=X^2}\) tzn. że muszę przedstawić tylko dystrybuantę albo tylko gęstość, czy i to i to? (oczywiście wiem, że nie zawsze da się gęstość)

Mam więc \(\displaystyle{ P(Y<t)=P(X^2<t)=P(X< \sqrt{t})+P(X>- \sqrt{t})}\)
Czy jedynym i najprostszym wyjściem będzie teraz obliczenie gęstości rozkładu X, a następnie wykorzystanie go przy obliczaniu dystrybuanty Y, czy może da się to zrobić wykorzystując jedynie dystrybuantę X?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

koło o promieniu R. Wyznacz rozkład.

Post autor: Kartezjusz »

Równe rozkłady mają równe dystrybuanty, czyli wystarczy.
ODPOWIEDZ