Rozkład jednostjny, jak rozumiec ten wzór ?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kubzal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy

Rozkład jednostjny, jak rozumiec ten wzór ?

Post autor: kubzal »

Witam. W swoim zbiorze z rachunku prawdopodobieństwa ( )mam taką definicję rozkładu i wzór na rozkład jednostajny:

Def. Zmienna losowa ξ ma rozkład jednostajny U(a, b) na przedziale (a, b), jeżeli jej
funkcja gęstości rozkładu prawdopodobieństwa określona jest wzorem
\(\displaystyle{ f(x)= \frac{1}{b-a} 1 _{(a,b)} (x)}\).

Powiem szczerze, że nie wiem jak korzystać z tego wzoru. Nurtuje mnie ta jedynka, która w zbiorze jest jeszcze pogrubiona.

W internecie znalazłem inaczej wyglądający wzór na funkcje gęstości rozkładu jednostajnego zmiennej losowej ciągłej
\(\displaystyle{ f(x)= \begin{cases} 0; dla ( x<a ) \\ \frac{1}{b-a}; dla (a \le x \le b )\\ 0; dla (x>b ) \end{cases}}\)

Czy te wzory są równoważne?
Jak rozumieć tę jedynkę?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Rozkład jednostjny, jak rozumiec ten wzór ?

Post autor: chris_f »

Jest to tzw. funkcja charakterystyczna zbioru: przyjmuje wartość \(\displaystyle{ 1}\) dla elementów zbioru (w tym przypadku przedziału \(\displaystyle{ (a,b)}\)) oraz \(\displaystyle{ 0}\) dla wszystkich pozostałych elementów.
kubzal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy

Rozkład jednostjny, jak rozumiec ten wzór ?

Post autor: kubzal »

Ok chyba rozumiem, czyli \(\displaystyle{ 1 _{(a,b)}(x)}\) to funkcja przyjmująca wartość 1 lub 0 (jak znalazłem to tzw. funkcja Dirichleta). Jeżeli \(\displaystyle{ x}\) jest z przedziału \(\displaystyle{ (a,b)}\) to przyjmuje wartość 1, w przeciwnym wypadku 0.
\(\displaystyle{ \frac{1}{b-a}}\) pomnożone przez funkcję \(\displaystyle{ 1 _{(a,b)}(x)}\) daje to samo co ten drugi zapis, mam rację ?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Rozkład jednostjny, jak rozumiec ten wzór ?

Post autor: chris_f »

Zgadza się, tylko, że funkcja Dirichleta jest specjalnym przypadkiem funkcji charakterystycznej - nie należy tego mylić, dokładniej funkcję Dirichleta można zapisać jako \(\displaystyle{ \text{\bf 1}_{\mathbb{Q}}}\)
ODPOWIEDZ