2 zadania z rozkładu normalnego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
luki1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2007, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

2 zadania z rozkładu normalnego

Post autor: luki1992 »

Witam, mam problem z dwoma zadaniami z rozkładu normalnego:

1. Wzrost mężczyzn podlega rozkładowi normalnemu o średniej \(\displaystyle{ 180}\) c, przy czym \(\displaystyle{ 2,5}\)% mężczyzn jest niższych od \(\displaystyle{ 170,2}\) cm. Jaki odsetek mężczyzn ma wzrost powyżej \(\displaystyle{ 185}\) cm?

2. Długośc skoku 4-tygodniowych przepiórek jest cechą podlegającą rozkładowi normalnemu o średniej \(\displaystyle{ 35}\) mm. \(\displaystyle{ 15,87}\)% populacji ma wartość cechy większą od \(\displaystyle{ 37}\) mm. Jaki odsetek przepiórek ma długość skoku w granicach od \(\displaystyle{ 32}\) mm do \(\displaystyle{ 38}\) mm?

Nie wiem dokładnie jak wyznaczyć w tych zadaniach odchylenie standardowe, tak, żebym mógł stworzyć zmienną standaryzowaną. Będę wdzięczny za pomoc
szw1710

2 zadania z rozkładu normalnego

Post autor: szw1710 »

Zobacz mój wykład: 291136.htm
luki1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2007, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

2 zadania z rozkładu normalnego

Post autor: luki1992 »

Ja to wszystko z Twojego wykładu rozumiem, tylko mam problem jak wyznaczyć z tych danych, które mam podane w zadaniu odchylenie standardowe. Nie wiem jak potraktować to, że 2,5% jest niższych od 170,2 cm. Pewnie rozwiązanie nie jest trudne, ale dziś narobiłem już trochę zadań i może stąd to zaćmienie
szw1710

2 zadania z rozkładu normalnego

Post autor: szw1710 »

Więc mamy \(\displaystyle{ P(X<170.2)=0.025}\). Stąd, stosując wzory z mojego wykładu, wyliczasz odchylenie standardowe.
luki1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2007, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

2 zadania z rozkładu normalnego

Post autor: luki1992 »

aaa masz rację... Chyba za dużo zadań na dziś Miałem zaćmienie, żeby to 2,5% potraktować jako prawdopodobieństwo po prostu. Dzięki wielkie za pomoc.
szw1710

2 zadania z rozkładu normalnego

Post autor: szw1710 »

Po to jest ten mój wykład, żeby ludzie z niego korzystali.
ODPOWIEDZ