Prawdopodobieństwo warunkowe

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
pwpwpw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2 paź 2013, o 13:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: jaworzno
Podziękował: 4 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe

Post autor: pwpwpw »

Daltonizm występuje średnio u 2 na tysiac kobiet i jeden na sto mężczyzn. Z grupy o jednakowej ilości mężczyzn i kobiet wylosowano osobę, która okazała się daltonistą. Jakie jest prawdopodobieństwo, że to mężczyzna?

oto jak rozwiązałam zadanie:

\(\displaystyle{ P\left(K \right)}\)=jednadruga=\(\displaystyle{ P\left(M \right)}\)=jednadruga
K- KOBIETY
M- MĘŻCZYŹNI

\(\displaystyle{ P\left(O|K \right)}\)=dwie tysięczne
\(\displaystyle{ P\left(O|M \right)}\)=jedna setna

należy obliczyć \(\displaystyle{ P\left(M|O \right)}\)

proszę sprawdzić czy dobrze wypisałam dane, przepraszam za taki format, ale właśnie zaczyna mi szwankować klawiatura po zalaniu winem.
szw1710

Prawdopodobieństwo warunkowe

Post autor: szw1710 »

Ja bym niczego nie oznaczał, tylko liczył zdroworozsądkowo, na drzewie (bez żadnych skojarzeń ).

Otóż prawdopodobieństwo wylosowania daltonisty to \(\displaystyle{ 0.5\cdot 0.002+0.5\cdot 0.01=0.006}\). W tym na mężczyzn przypada składnik drugi, więc \(\displaystyle{ 0.5\cdot 0.01=0.005}\). Tak więc prawdopodobieństwo, że daltonista okazał się mężczyzną wynosi \(\displaystyle{ \frac{0.005}{0.006}=\frac{5}{6}}\).
ODPOWIEDZ