Problem z niezawodnością...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Kaibit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kobiór

Problem z niezawodnością...

Post autor: Kaibit »

witam,
z góry przepraszam za to że w 1. poście proszę od razu o pomoc ale jakby nie patrzeć przed jutrzejszym egzaminem jestem trochę pod ścianą. Otóż mam problem z dwoma zadaniami mianowicie:

1. Urządzenie składa się z dwóch równoległych zasilaczy, oblicz prawdopodobieństwo działania w 2. roku
2. średni wiek pojazdu wynosi 3 lata, po ilu latach zostanie połowa floty.

jeśli chodzi o 1. zadanie to wymyśliłem tylko coś takiego:
Prawdopodobieństwo działania:
\(\displaystyle{ P=1- \left( 1- \frac{1}{2} \right) ^{2} = \frac{3}{4}}\)
Prawdopodobieństwo działania w 2. roku:
\(\displaystyle{ P \left( 2 \right) =e ^{-2\lambda}}\)
ale to tylko taka moja wesoła twórczość i nie bardzo wiem jak to dalej ugryźć...
co do 2. zadania nie mam absolutnie pojęcia jak do tego podejść. Byłby ktoś na tyle życzliwy, żeby rozwiązał/pomógł rozwiązać/dał jakieś wskazówki odnośnie rozwiązania? Byłbym dozgonnie wdzięczny... z góry dziękuję za wszelką pomoc
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2013, o 12:17 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Problem z niezawodnością...

Post autor: Chromosom »

1. Należy zbadać rozkład dwóch zmiennych losowych: \(\displaystyle{ x,y}\) - każda z nich oznacza czas działania jednego z zasilaczy;
2. wartość oczekiwana zmiennej o rozkładzie wykładniczym wynosi 3 lata - wyznacz parametr \(\displaystyle{ \lambda}\).
ODPOWIEDZ