prawopodobienstwo geometryczne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kraudia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 02:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Podziękował: 2 razy

prawopodobienstwo geometryczne

Post autor: kraudia »

Witam, bardzo potrzebuję pomocy przy 4 zadaniach z prawdopodobieństwa geometrycznego. Próbuję je rozwiązać, ale ciągle nie umiem dojść do prawidłowego rozwiązania, PILNIE proszę o pomoc!!!

1. Przed obracającym się ze stałą szybkością kołem znajduje się odcinek o długości \(\displaystyle{ 2h}\), położony w płaszczyźnie koła i taki, że symetralna tego odcinka przechodzi przez środek koła. W dowolnym momencie z okręgu wylatuje po stycznej cząstka. Wyznaczyć prawdopodobieństwo, że upadnie ona na odcinek, jeśli promień koła wynosi \(\displaystyle{ R}\), a środek odcinka znajduje się w odległości \(\displaystyle{ l}\) od środka koła.

2. Płaszczyzna jest pokryta prostokątami o bokach \(\displaystyle{ a,b}\). Rzucamy na nią losowo igłę o długości \(\displaystyle{ l}\), \(\displaystyle{ l<\min(a,b)}\). Wyznaczyć prawdopodobieństwo tego, że igła nie przetnie żadnego z boków tych prostokątów.

3. Niech \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) (\(\displaystyle{ a>b}\)) będą długościami dwóch boków trójkąta. Trzecim bokiem jest odcinek o długości będącej liczbą losowo wybraną z przedziału \(\displaystyle{ (a-b, a+b)}\). Jakie jest prawdopodobieństwo, że otrzymany trójkąt będzie ostrokątny?

4. Wyznaczyć prawdopodobieństwo, że wszystkie 3 pierwiastki równania sześciennego \(\displaystyle{ x^{3}-3ax+2b=0}\) są rzeczywiste, jeśli wszystkie wartości współczynników w prostokącie \(\displaystyle{ |a|\le k}\), \(\displaystyle{ |b|\le l}\) są jednakowo możliwe.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2013, o 15:08 przez bakala12, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

prawopodobienstwo geometryczne

Post autor: Chromosom »

1. Skorzystaj z równania ruchu okręgu (wartości kąta w zależności od czasu);
2. parametrem losowym jest kąt obrotu igły oraz położenie jej środka - wykorzystaj ten fakt;
3. skorzystaj z tw. cosinusów.
ODPOWIEDZ