dystrybuanta, moda, mediana

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
asdasda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 17:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

dystrybuanta, moda, mediana

Post autor: asdasda »

Mam problem z pewnym zadaniem.
mamy podaną gęstość \(\displaystyle{ f(x)= \frac{C}{ x^{2}+1 }}\), dziedzina należy do liczb rzeczywistych.
I z tego trzeba obliczyć C, dystrybuantę, modę i medianę.

Od czego zacząć?
Ostatnio zmieniony 8 wrz 2013, o 13:38 przez asdasda, łącznie zmieniany 2 razy.
Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

dystrybuanta, moda, mediana

Post autor: Ser Cubus »

oblicz C

warunek normalizacyjny: \(\displaystyle{ P( \Omega) = 1 \Rightarrow \int_{- \infty }^{ \infty } g(x) \ dx = 1}\)
gdzie g(x) to gęstość prawdopodobieństwa
asdasda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 17:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

dystrybuanta, moda, mediana

Post autor: asdasda »

Dziękuję za odpowiedź, ale nie potrafię wyliczyć C z takiego równania. Na moją logikę, jeżeli całka równa się 1, to można obie strony zróżniczkować i wtedy po 'lewej' będzie równianie \(\displaystyle{ \frac{C}{ x^{2}+1 }}\) a po prawej 0. Ale zakłądam, że to błędne rozumowanie.
Jeżeli scałkuję gęstość, to wynikiem będzie dystrybuanta? Bo z wykładów mam taki wzór:
\(\displaystyle{ F'(x)=f(x)}\) gdzie \(\displaystyle{ F(x)}\) to dystrybuanta, a \(\displaystyle{ f(x)}\) to gęstość.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

dystrybuanta, moda, mediana

Post autor: yorgin »

asdasda pisze:Na moją logikę, jeżeli całka równa się 1, to można obie strony zróżniczkować i wtedy po 'lewej' będzie równianie \(\displaystyle{ \frac{C}{ x^{2}+1 }}\) a po prawej 0.
Słaba ta logika - różniczkujesz równość mającą po obu stronach funkcje stale równe \(\displaystyle{ 1}\), i po lewej stronie nagle wyskakuje funkcja.
asdasda pisze: Jeżeli scałkuję gęstość, to wynikiem będzie dystrybuanta? Bo z wykładów mam taki wzór:
\(\displaystyle{ F'(x)=f(x)}\) gdzie \(\displaystyle{ F(x)}\) to dystrybuanta, a \(\displaystyle{ f(x)}\) to gęstość.
Nie. Sama pierwotna to jeszcze nie jest dystrybuanta.

W pierwszym kroku tego zadania masz policzyć całkę \(\displaystyle{ \int_\RR \frac{C}{1+x^2}dx}\).
asdasda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 17:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

dystrybuanta, moda, mediana

Post autor: asdasda »

Nie mógłby ktoś zrobić tego zadania i wytłumaczyć krok po kroku co, jak i dlaczego?
Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

dystrybuanta, moda, mediana

Post autor: Ser Cubus »

dystrybuanta dla x wygląda tak:
\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^x g(x) \ dx}\)

Dlaczego my mamy pracować skoro Ty nie chcesz? Po prostu policz tę całkę \(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty } g(x) \ dx = 1}\)
ODPOWIEDZ