obliczyć pole figury ograniczonej krzywymi

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mimimi3344
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 26 sie 2013, o 11:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 3 razy

obliczyć pole figury ograniczonej krzywymi

Post autor: mimimi3344 »

Mam problem ponieważ muszę obliczyć pole ograniczone krzywymi mam dane \(\displaystyle{ y=2x - 4}\) oraz \(\displaystyle{ y= \sqrt{4x}}\). Narysowałam wykres tylko chyba pierwiastek nie może być z liczby ujemnej dlatego chyba zaczyna się od zera, tak? Chciałam podzielić wykres na dwie części i obliczyć całkę i dodać te części. Nie wiem czy dobrze myślę, nie wiem czy w ogóle dobrze wykres mam. Proszę o pomoc
6weronika
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 8 sie 2012, o 15:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 24 razy

obliczyć pole figury ograniczonej krzywymi

Post autor: 6weronika »

Tak. Wykres pierwiastka zaczyna się od 0. Wyznaczasz granice całkowania rozwiązując układ

\(\displaystyle{ \begin{cases} y=2x-4\\ y=2\sqrt{x}\end{cases}}\)

Sprowadza się to do równania \(\displaystyle{ (2x-4)^2=4x}\). Wychodzi punkt przecięcia który jest górną granicą. Podejrzewam, że dolną granicą jest 0 skoro tutaj się dziedzina \(\displaystyle{ \sqrt{x}}\) zaczyna (chociaż może w zadaniu jest powiedziane że obszar ogranicza \(\displaystyle{ x=0}\)?). Wyrażenie podcałkowe to \(\displaystyle{ 2\sqrt{x}-(2x-4)}\).-- 28 sie 2013, o 18:47 --Zależy też jak brzmi zadanie. Czy może granice są podane? Albo jest to całka niewłaściwa?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

obliczyć pole figury ograniczonej krzywymi

Post autor: yorgin »

6weronika pisze: Wychodzi punkt przecięcia który jest górną granicą. Podejrzewam, że dolną granicą jest 0 skoro tutaj się dziedzina \(\displaystyle{ \sqrt{x}}\) zaczyna (chociaż może w zadaniu jest powiedziane że obszar ogranicza \(\displaystyle{ x=0}\)?).
Zgadza się, dolną granicą jest zero niezależnie od tego, czy w zadaniu zostało to podane, czy nie. Jest to naturalna granica dla jednego wykresu, i taka sama granica obowiązuje dla drugiego. I to niezależnie od tego, że wykresy nie przecięły się w zerze.
ODPOWIEDZ