Wartośc oczekiwana, wariancja

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
porucznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 18 lis 2010, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 13 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: porucznik »

Rozmieszczamy r kul w n urnach w jaki sposób, że wszystkie \(\displaystyle{ n^{r}}\) rozmieszczeń jest jednakowo prawdopodobnych. Niech Y oznacza liczbę pustych urn. Obliczyć wartość oczekiwaną i wariancję Y.

Miałem taki pomysł, żeby najpierw wyznaczyć rozkład \(\displaystyle{ Y_{i}}\) która przyjmuje wart 0 gdy i-ta urna jest niepusta oraz 1 gdy jest pusta, a następnie rozważyć n-krotny splot \(\displaystyle{ Y = \sum_{i=1}^{n} Y_{i}}\), wtedy wkroczyć z funkcją charakterystyczną:

\(\displaystyle{ \phi_{Y}(t)= (\phi_{Y_{i}}(t))^n}\), i korzystając ze wzoru Newtona na \(\displaystyle{ (x+y)^{n}}\), odczytać prawdopodobieńśtwo. Ostatecznie otrzymałem coś takiego:

\(\displaystyle{ P(Y=n-j) = {n\choose j}p^{n-j}q^{j}}\), gdzie \(\displaystyle{ p = \left( \frac{n-1}{n} \right)^r, q = 1-p}\)

Ale teraz jakby się temu przyglądnąć, to dla \(\displaystyle{ j=0}\) mamy że prawdopodobieństwo, że spośró n urn wszystkie są puste jest niezerowe, a przecież skoro rozmieszczamy kule w urnach to nie powinno być możliwości że wszystkie urny są puste. Dlatego zacząłem się zastanawiać czy da się to jakoś poprawić, czy cały pomysł ze splotem i f. chakakt. jest do niczego?

Ten wzór z iloczynem f. charakt. działa tylko dla zmiennych niezależnych, czy w naszym przypadku na pewno tak jest i można to założyć?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2013, o 22:05 przez porucznik, łącznie zmieniany 1 raz.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

A tych kul jest więcej czy mniej od n? To chyba będzie miało znaczenie.
Awatar użytkownika
porucznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 18 lis 2010, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 13 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: porucznik »

Jest to pełna treść zadania więc pewnie trzeba rozważyć wszystkie przypadki. Póki co nie widzę, żeby to wpływało na moje rozwiązanie, no ale załóżmy najpierw że kul jest więcej niz urn. Masz jakiś pomysł jak poprawić moje rozumowanie ?

@edit: zapomniałem dodać, że p to prawdopodobieństwo że i-ta urna jest pusta
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

A jak liczysz rozkład \(\displaystyle{ Y_{i}}\)? Nic mi do głowy teraz nie przychodzi.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: tometomek91 »

A to nie będzie przypadkiem tak łatwo jak tutaj?

Niech \(\displaystyle{ Y_i}\) zdefiniowane jak wyżej. Wtedy dla każdego \(\displaystyle{ i}\) jest \(\displaystyle{ P(Y_i=0)=1-P(Y_i=1)=1-\frac{(n-1)^r}{n^r}}\), czyli \(\displaystyle{ EY_i=\frac{(n-1)^r}{n^r}}\), więc \(\displaystyle{ EY=\sum_{i=1}^n EY_i=n \cdot \frac{(n-1)^r}{n^r}}\).
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

tometomek91 pisze:A to nie będzie przypadkiem tak łatwo jak tutaj?

Niech \(\displaystyle{ Y_i}\) zdefiniowane jak wyżej. Wtedy dla każdego \(\displaystyle{ i}\) jest \(\displaystyle{ P(Y_i=0)=1-P(Y_i=1)=1-\frac{(n-1)^r}{n^r}}\), czyli \(\displaystyle{ EY_i=\frac{(n-1)^r}{n^r}}\), więc \(\displaystyle{ EY=\sum_{i=1}^n EY_i=n \cdot \frac{(n-1)^r}{n^r}}\).

A co jeżeli kul jest dwie a urn 5? To średnia wychodzi \(\displaystyle{ \frac{16}{25}}\)? Troche nie gra bo przynjamniej 3 puste zostają zawsze.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2013, o 22:13 przez robertm19, łącznie zmieniany 1 raz.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: tometomek91 »

Zakładamy najpierw, że kul jest więcej niż urn. (pare postów wyżej)
Awatar użytkownika
porucznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 18 lis 2010, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 13 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: porucznik »

Zgadza się, dokładnie tak by było. Tylko teraz licząc \(\displaystyle{ EY^{2}}\) będzie już trochę gorzej i trzeba będzie chyba trochę pokombinować. Dlatego chciałem to zapisać f. char. żeby nie myśleć aż tyle, ale nie wiem dlaczego to prawdopodobieństwo nie pasuje do naszego modelu tzn. psuje się dla \(\displaystyle{ j=0}\)
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

To jeszcze prosiłbym o wytłumaczcie \(\displaystyle{ (n-1)^r/n^r}\) bo jeszcze nie chwytam.
Awatar użytkownika
porucznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 18 lis 2010, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 13 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: porucznik »

Patrzymy na n urn, i rezygnując z jednej (i-tej) rozmieszczamy r kul do pozostałych n-1 urn, na \(\displaystyle{ (n-1)^{r}}\) sposobów. Z kolei wszystkich możliwości jest \(\displaystyle{ n^{r}}\). Właśnie już czuć że coś jest nie tak, no bo jakby kul było mniej niż urn to nadal w tym wzorze się nic nie zmieni, a jak sam mówiłeś to musi mieć znaczenie. Dlatego nie jestem pewien czy używanie teraz splotu zmiennych losowych jest dobrym pomysłem.. Coś na pewno jest nie tak
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

Oj trochę namieszałem. Teraz już rozumiem. Wszystko co napisałtometomek91 jest ok, nawet dla \(\displaystyle{ r<n}\). Pozostaje zastanowić się czy zmienne są niezależne i obliczyć wariancję.
Awatar użytkownika
porucznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 18 lis 2010, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 13 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: porucznik »

Właśnie jak w takim razie stwierdzić czy \(\displaystyle{ Y_{i}}\) są niezależne?
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

Policz kowariancje. Chyba nie będą niezależne.
Awatar użytkownika
porucznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 18 lis 2010, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 13 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: porucznik »

Ok zaraz popróbuję. Swoją drogą:
tometomek91 pisze:\(\displaystyle{ EY_i=n \cdot \frac{(n-1)^r}{n^r}}\).
porucznik pisze: \(\displaystyle{ P(Y=n-j) = {n\choose j}p^{n-j}q^{j}}\), gdzie \(\displaystyle{ p = \left( \frac{n-1}{n} \right)^r, q = 1-p}\)
Z tego wynikałoby, że \(\displaystyle{ Y \sim Bin(n,p)}\), wtedy \(\displaystyle{ EY = np=n \frac{(n-1)^r}{n^r}}\)
czyli wyniki by się zgadzały. Ale jeśli by się okazało że \(\displaystyle{ Y_{i}}\) nie są niezależne, to nie mam prawa w ten sposób liczyć splotu, bo
porucznik pisze:
\(\displaystyle{ \phi_{Y}(t)= (\phi_{Y_{i}}(t))^n}\)
jest prawdą tylko dla zm. niezależnych więc zgadzałoby się, że się nie zgadza

@edit: Mam problem z policzeniem \(\displaystyle{ E(Y_{i} \cdot Y_{j})}\). Jakaś wskazówka?
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Wartośc oczekiwana, wariancja

Post autor: robertm19 »

A to nie będzie podobnie
\(\displaystyle{ EY_{i}Y_{j}=1\cdot P(Y_{i}=1,Y_{j}=1)= \frac{(n-2)^r}{n^r}}\)
ODPOWIEDZ