prawdopodobienstwo - kulki i karty

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
007x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

prawdopodobienstwo - kulki i karty

Post autor: 007x »

zad. 1. Z talii 52 kart losujemy bez zwracania 3 kart. Jakie jest prawdopodobieństwo że wylosowano co najmniej 1 asa??

zrobiłem to zadanie ze wzoru P(A)=(n nad k)*p^n*(1-p)n-k i okazało sie ze źle...
jeżeli ktoś wie jak to zrobić, to b. proszę tu bądź na maila czarpio@wp.pl

zad.2 Z urny zawierającej 12 kul białych, 8 zielonych i 6 czarnych losujemy bez zwracania 2 kule. Jakie jest prawdopodobieństwo, że za drugim razem wylosowano kulę zieloną??

zad. 3 Jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania damy, jeżeli wiadomo, że wylosowana karta jest figurą ??

tu zdaje się 4/12 czyli 1/3, ale czy są na to jakieś wzory??
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

prawdopodobienstwo - kulki i karty

Post autor: *Kasia »

Ad 1
Ze zdarzeń przeciwnych:
\(\displaystyle{ P(A')=\frac{C^3_{49}}{C^3_{52}}\\
P(A)=1-P(A')=1-\frac{C^3_{49}}{C^3_{52}}}\)


Ad 2
Takie samo jak za pierwszym czyli:
\(\displaystyle{ P=\frac{8}{26}=\frac{4}{13}}\)

Ad 3
Wzór pewnie by się jakiś znalazł, ale po co kombinować, skoro logicznie myślisz? Tylko, że: mamy cztery rodzaje figur (walet, dama, król, as), co daje 16 kart. Cztery damy, czyli \(\displaystyle{ P=\frac{4}{16}=\frac{1}{4}}\).
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2007, o 20:12 przez *Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.
007x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

prawdopodobienstwo - kulki i karty

Post autor: 007x »

*Kasia, hej, dzieki serdeczne za pomoc w zadaniach, czuje jednak pewien niedosyt. Ja z prawdopodobienstwem nie mialem nic wspolnego od ponad 4 lat, ale co nieco z matmy kapuje (Mozliwe ze dobrze zrobilas, tylko ja potrzebuje jeszcze paru wyjasnien - a wiec do zad. 1 przedstawilas rozwiazanie, ale nie prawdopodobienstwa, tylko kombinacje wylosowania 3 elementow z 49 elementowego zbioru (chyba) W kazdym razie P musi sie zawierac w zbiorze a z Twojego rozw. wychodzi jakas duza liczba calkowita...

a co do zad 2. - dlaczego takie samo jak za pierwszym?? przeciez jak za pierwszym wylosujemy zielona, to za drugim prawdopodobienstwo zmaleje... a moze te zadania jednak sa takie latwe, tylko mi sie wydawalo ze trzeba cos kombinowac i jakos sumowac prawdopodobienstwa...

a co do zad. 3 to zgadzam sie, trzeba dorzucic asa, bo go nie policzylem..

tak czy inaczej wielkie dziekie za fatyge i czas:)
i dla przypomnienia skopije tresc zadan, a jezeli mialabys jakies uwagi co do moich uwag, to prosilbym na maila czarpio@wp.pl

zad. 1. Z talii 52 kart losujemy bez zwracania 3 kart. Jakie jest prawdopodobieństwo że wylosowano co najmniej 1 asa??

zad.2 Z urny zawierającej 12 kul białych, 8 zielonych i 6 czarnych losujemy bez zwracania 2 kule. Jakie jest prawdopodobieństwo, że za drugim razem wylosowano kulę zieloną??

zad. 3 Jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania damy, jeżeli wiadomo, że wylosowana karta jest figurą ??
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

prawdopodobienstwo - kulki i karty

Post autor: *Kasia »

Pierwsze poprawiłam - głupi błąd.
Drugie można rozpisywać z drzewa, ale to metoda na około. Można zauważyć, że wylosowanie np. pary biała i zielona jest tak samo prawdopodobne jak zielona i biała.
ODPOWIEDZ