Rzuty monetą;niezależność zdarzeń

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Pezbot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2011, o 21:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ustka
Podziękował: 14 razy

Rzuty monetą;niezależność zdarzeń

Post autor: Pezbot »

Zadanie: Rzucamy \(\displaystyle{ 6}\) razy monetą. Zdarzenie \(\displaystyle{ A}\) polega na tym, że w pierwszych trzech rzutach dokładnie dwa razy wypadła reszka. Zdarzenie \(\displaystyle{ B}\) polega na tym, że w sześciu rzutach reszka wypadła dokładnie \(\displaystyle{ 3}\) razy.

Czy zdarzenia \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są niezależne?
Oczywiście nie oczekuję gotowego rozwiązania (chyba, że ktoś bardzo chce ).
Ostatnio zmieniony 14 cze 2013, o 23:06 przez Vardamir, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
Vardamir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1913
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 410 razy

Rzuty monetą;niezależność zdarzeń

Post autor: Vardamir »

Gdzie pojawia się problem? Masz do policzenia \(\displaystyle{ P(A), \ P(B), \ P(A \cap B)}\) , a następnie do sprawdzenia warunek na niezależność: \(\displaystyle{ P(A)P(B)=P(A \cap B)}\)
Pezbot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2011, o 21:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ustka
Podziękował: 14 razy

Rzuty monetą;niezależność zdarzeń

Post autor: Pezbot »

Nigdzie nie pojawia się problem. Cały myk polega na tym, że nie mam jak sprawdzić słuszności swoich obliczeń po prostu. Nie chciałam zamieszczać rozwiązania, bo ktoś może napisać tylko tak lub nie i nic mi po takiej odpowiedzi.

\(\displaystyle{ P(A) = \frac{24}{64}\\
P(B) = \frac{20}{64}\\
P(A) \cdot P(B) = \frac{480}{4096} \text{ (na podstawie wcześniejszych } P(A)\text{ i }P(B) \text{ )} \\
P(A \cap B) = \frac{9}{64} \text{ (z rysunku wszystkich kombinacji). }}\)


Zdarzenia są zależne.

Czy to się zgadza?
Ostatnio zmieniony 14 cze 2013, o 23:10 przez Vardamir, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Vardamir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1913
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 410 razy

Rzuty monetą;niezależność zdarzeń

Post autor: Vardamir »

Wszystkie obliczone prawdopodobieństwa są poprawne, dla formalności: Piszemy, że zdarzenia nie są niezależne.

Liczyłaś te prawdopodobieństwa z rysunków wszystkich \(\displaystyle{ 64}\) możliwości?
Pezbot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2011, o 21:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ustka
Podziękował: 14 razy

Rzuty monetą;niezależność zdarzeń

Post autor: Pezbot »

Hehe. Oczywiście, że nie. Wypisałam sobie wszystkie możliwe \(\displaystyle{ 24}\) przypadki zdarzenia \(\displaystyle{ A}\), po czym następnie wykreślone zostały te pozycje, w których reszka pojawiała się dwa razy i mniej oraz więcej niż \(\displaystyle{ 3}\) razy. Po skreśleniu wszystkich "złych" kombinacji pozostało mi ich \(\displaystyle{ 9}\).

Jeżeli podobnie robiłabym na zbiorze \(\displaystyle{ B}\), to powinno mi chyba wyjść tak samo, prawda? Ponieważ liczona jest ich część wspólna. Tak?
ODPOWIEDZ