Prawdopodobieństwo nieczytania książek

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
patlas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 4 paź 2012, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 1 raz

Prawdopodobieństwo nieczytania książek

Post autor: patlas »

Mam problem z takim zadaniem:
"W pewnej szkole uczy się 400 uczniów. Prawdopodobieństwo, że losowo wybrana osoba nie czyta ksiązki wynosi 0,4. Jake jest prawdopodobieństwo że liczba osób nieczytających ksiażki różni się od 100 o 10".
Próbowałem tak:
\(\displaystyle{ n= 400
\\
p=0,4 \Rightarrow q=1-0,4 = 0,6
\\
P \left( 90<X<110 \right)}\)

Teraz próbuję korzystać z twierdzenie Moivre'a - Laplace'a, jednak coś mi nie pasuje:
\(\displaystyle{ P \left( \frac{90 -np}{\sqrt{npq}} < \frac{X -np}{\sqrt{npq} }< \frac{110 -np}{\sqrt{npq}} \right) \rightarrow \phi \left( -5,1 \right) -\phi \left( -7,14 \right) \approx 0}\)
Jednak wydaje mi się że ta odpowiedź jest niepoprawna pomimo iż rozumowanie wydaje się dobre :(
Ostatnio zmieniony 3 cze 2013, o 23:06 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Prawdopodobieństwo nieczytania książek

Post autor: Chromosom »

Skorzystałeś z aproksymacji rozkładu dwumianowego za pomocą rozkładu normalnego. Wszystko jest wykonane poprawnie.
patlas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 4 paź 2012, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 1 raz

Prawdopodobieństwo nieczytania książek

Post autor: patlas »

Na prawdę jest ono poprawne, bo na zdrowy rozum wydaje się że powinno byjść jakieś prawdopodobieństwo i to spore bo \(\displaystyle{ 0,4 \cdot 400 =160}\). Czyli tak z grubsza można zakładać że w tej grupie książek nie czyta 160 osób. Więc 100 powinno się mieścić w okolicach połowy tego prawdopodobieństwa (czy może tak to nie działa?)
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Prawdopodobieństwo nieczytania książek

Post autor: Chromosom »

W tym przypadku wygląda to inaczej. Wystarczy zobaczyć, jak wygląda krzywa Gaussa.
patlas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 4 paź 2012, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 1 raz

Prawdopodobieństwo nieczytania książek

Post autor: patlas »

Rozumię
Dziękuje za pomoc
ODPOWIEDZ