prawdopodobieństwo z kartami

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
omasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

prawdopodobieństwo z kartami

Post autor: omasz »

Mam zdanie do rozwiązania za które nie wiem jak się za nie zabrać a brzmi następująco:

Z talii 52 karty wybieramy losowo 4 karty
a) jakie jest prawdopodobieństwo tego że wśród wybranych kart nie będzie ani jednego kiera?
b) jakie jest prawdopodobieństwo tego że wśród wybranych kart będzie co najmniej jeden as?
miodzio1988

prawdopodobieństwo z kartami

Post autor: miodzio1988 »

ile jest wszystkich mozliwosci?
omasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

prawdopodobieństwo z kartami

Post autor: omasz »

tak brzmi całe zadanie więcej danych w nim niestety nie ma miałem dawno matme a teraz się uczę zaocznie więc sporo już pozapominałem...
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

prawdopodobieństwo z kartami

Post autor: loitzl9006 »

Bo trzeba samemu na to wpaść ile jest wszystkich możliwości wylosowania czterech kart z \(\displaystyle{ 52}\). Oznaczmy to jako \(\displaystyle{ \Omega}\). Jak wybierasz karty, to kolejność wyboru nie ma znaczenia. A jak kolejność nie ma znaczenia, to używasz kombinacji bez powtórzeń - poczytaj o tym, przypomnij sobie.

Jak już będziesz wiedzieć ile jest wszystkich możliwości, to oceniasz ile jest możliwości wylosowania czterech kart które nie są kierami. Dzielisz zbiór wszystkich kart na dwa zbiory: kiery (13) i niekiery (39). Aby wśród wylosowanych czterech kart nie było żadnego kiera, musisz wylosować cztery karty ze zbioru niekierów w którym jest \(\displaystyle{ 39}\) kart. Też używasz kombinacji bez powtórzeń.

Licząc prawdopodobieństwo, dzielisz liczbę możliwości wylosowania samych niekierów przez liczbę wszystkich możliwości czyli przez \(\displaystyle{ \Omega}\).
ODPOWIEDZ