2 zadania - prawdopodobieństwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
miszczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 lis 2010, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 4 razy

2 zadania - prawdopodobieństwo

Post autor: miszczyk »

Prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że uczeń będzie odpowiadał na ocenę w
czasie lekcji języka angielskiego jest równe 0,4. Jakie jest prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego
na tym, że w grupie liczącej 15 uczniów na danej lekcji otrzyma oceny:
a) co najwyżej 2 uczniów,
b) 5 uczniów.

oraz

W czasie konsultacji w przedsiębiorstwie zostało zgłoszonych 6 projektów. Prawdopodobieństwa
sprzedaży projektów są równe i wynoszą 0,75. Znaleźć najbardziej prawdopodobną liczbę sprzedanych
projektów.

Powiem szczerze, że prawdopodobieństwo to prawdopodobnie (~~) najgorzej rozumiana przeze mnie dziedzina matematyki. Prosiłbym ogromnie o wskazówki do zadań i/lub same odpowiedzi, bym mógł porównać wyniki jak coś wygooglam może, ale jakakolwiek wskazówka ( a zwłaszcza - jakie wzory użyć) byłaby cacy .

Z góry bardo dziękuję za odpowiedzi.
miodzio1988

2 zadania - prawdopodobieństwo

Post autor: miodzio1988 »

jaki mamy tutaj rozklad?
miszczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 lis 2010, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 4 razy

2 zadania - prawdopodobieństwo

Post autor: miszczyk »

Głowy nie dam ale wydaje mi się, że chodzi o Rozkład Bernoulliego ( ew. Poissona), ale raczej Bernoulliego.
miodzio1988

2 zadania - prawdopodobieństwo

Post autor: miodzio1988 »

zgadza sie. WIec jaki jest dalej problem?
miszczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 lis 2010, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 4 razy

2 zadania - prawdopodobieństwo

Post autor: miszczyk »

Czyli np w 2 zadaniu, mam wyliczyć k , podstawiając do wzoru p i n tak? (znaczy p - wynik prawdopodobieństwa) ? A w pierwszym "co najwyżej dwóch uczniów" to ma być nierówność po prostu?

EDIT

No ok pierwsze podstawić tylko do wzoru. A drugie? Brakuje mi danych :v

Nie wiem czy dobrze rozumiem: prawdopodobieństwa są równe wszystkich więc, p wynosi 0,75 i P też 0,75? Czy trzeba jakoś P policzyć, wiedząc, że mam te 6 projektów każdy po 0,75 szansy?

1 już zrobiłem jak coś .

-- 18 mar 2013, o 16:24 --

Dobra, czy myślę dobrze - skoro prawdopodobieństwo każdego zdarzenia jest jednakowe, to z klasycznego twierdzenia o prawdopodobieństwie , prawdopodobieństwo P wynosi \(\displaystyle{ P =\frac{0,75}{6} = 0,125 ?}\)

Kurczę, serio słaby z tego jestem :c, to chyba szansa na to, że wszystkie projekty się sprzedadzą, mylę się, czy prawdopodobieństwo sprzedaży jakiegokolwiek wynosi wtedy 0,875?-- 18 mar 2013, o 20:03 --Ok, poradziłem sobie, nie sądziłem, że to takie proste było :F, to chyba ten lęk przed prawdopodobieństwem z liceum mi został i wydawało się mega trudne :F. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ