rozkład dwumianowy Bernoulliego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
akinom171
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2013, o 21:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocłąw
Podziękował: 2 razy

rozkład dwumianowy Bernoulliego

Post autor: akinom171 »

hej...

mam problem z zadaniem, ponieważ niestety nie mogłam być na wykładzie przez co teraz nie mogę rozwiązać zadania.



5. W pewnej populacji jest 20% blondynów. Do sali weszły trzy osoby. Jakie jest prawdopodobieństwo, że żadna z nich nie jest blondynem?



6. W pewnej populacji jest 20% blondynów. Do sali weszły trzy osoby. Jakie jest prawdopodobieństwo, dokładnie jedna z nich jest blondynem?


7. W pewnej populacji jest 20% blondynów. Do sali weszły trzy osoby. Jakie jest prawdopodobieństwo, przynajmniej jedna z nich jest blondynem?


8. W pewnej populacji jest 20% blondynów. Do sali weszły trzy osoby. Jakie jest prawdopodobieństwo, dokładnie dwie z nich są blondynami?


9. W pewnej populacji jest 20% blondynów. Do sali weszły trzy osoby. Jakie jest prawdopodobieństwo, dokładnie trzy z nich są blondynami?


z góry dziękuję za pomoc, albo chociaż jakieś wyjaśnienie to sama postaram się zrobić...
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

rozkład dwumianowy Bernoulliego

Post autor: pyzol »

Uznajesz, że prawdopodobieństwa przyjścia jednego blondyna (sukces) wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{5}}\).
Więc dla pierwszego przykładu masz \(\displaystyle{ \left( \frac{4}{5}\right)^3}\).
akinom171
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2013, o 21:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocłąw
Podziękował: 2 razy

rozkład dwumianowy Bernoulliego

Post autor: akinom171 »

a masz może ten ogólny wzór do tego... ? bo to pierwsze moje zajęcia jakie miałam ze statystyki nigdy wcześniej nie miałam z tym styczności, na dodatek na wykładzie mnie nie było i dla mnie to czarna magiaaaa... ;((((((


potrzebuje to bardziej rozpisane skąd co się wzięło.


dzięęęękuje!
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

rozkład dwumianowy Bernoulliego

Post autor: pyzol »

80165.htm
W twoim przypadku \(\displaystyle{ n=3}\)
I tak do kolejnych masz:
5 \(\displaystyle{ P(X=0)}\)
6 \(\displaystyle{ P(X=1)}\)
7 przeciwne, czyli \(\displaystyle{ 1-P(X=0)}\)
8 \(\displaystyle{ P(X=2)}\)
9 \(\displaystyle{ P(X=3)}\)
Spróbuj rozwiązać sama. Wiesz co to symbol Newtona?
akinom171
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2013, o 21:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocłąw
Podziękował: 2 razy

rozkład dwumianowy Bernoulliego

Post autor: akinom171 »

Dziękuję... nie miałam tego nigdy na dodatek opuściłam pierwsze zajęcia i stąd ten problem... że dla mnie to kosmos ... mam nadzieję, że po kolejnych zajęciach już to zrozumiem....
ODPOWIEDZ