Numer telefoniczny 2

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Justyna

Numer telefoniczny 2

Post autor: Justyna »

Automat telefoniczny odczytuje niezależnie każdą z wybranych cyfr. Cyfrę 0 automat interpretuje nieprawidłowo z prawdopodobieństwem 0,1 : pozostałe cyfry odczytuje poprawnie. Jakie jest prawdopodobieństwo, że automat prawidłowo połączy nas z abonamentem, którego numer telefonu jest siedmiocyfrowy i zawiera:
a) jedną cyfrę zero
b) trzy cyfry zaro

Prosze o szybka odpowiedz z wytłumaczeniem.
Linka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 26 lis 2004, o 11:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

Numer telefoniczny 2

Post autor: Linka »

ad a) To jest w miare proste - tylko bledna interpretacja tej jednej cyfry zero, co sie zdarza z prawd. 0,1 moze spowodowac bledne polaczenie. Prawd. prawidlowego polaczenia wyniesie wiec 1-0,1=0,9.

ad b) Tutaj kazda z trzech mozliwych bledna interpretacja zera spowoduje zle polaczenie. Prawidlowe polaczenie bedzie wiec z praw. 1-3*0,1 = 0,7.
Justyna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 sty 2005, o 11:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: radom

Numer telefoniczny 2

Post autor: Justyna »

ta druga odpowiedz b) zrobilas zle poniewaz wynik powinien byc (0,9)(0,9)(0,9) ale nie wiem dlaczego

[ Dodano: Czw Sty 06, 2005 11:22 am ]
Awatar użytkownika
olazola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 21 paź 2004, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Pomógł: 36 razy

Numer telefoniczny 2

Post autor: olazola »

Jesli wsrod 7 cyfr maja byc 3 zera, to pozostają jeszcze cztery liczby które nie są zerem: i jak juz to zostalo powiedziane jesli jest to 0 to prawdopodobieństwo tego że zostaniemy połączeni wynosi 0,9 (bo 0,1 ze nie zostaniemy połączeni), jeśli to jest liczba różna od 0 to jest to zdarzenie pewne czyli p-stwo wynosi 1.
Podsumowując jeśli w ciagu 7 cyfr są trzy zera i cztery liczby różne od zera to p-stwo wynosi:
1*1*1*1*0,9*0,9*0,9=0,729

A jesli chodzi o przykład a) rozwiazany przez Linke to mam male zastrzeżenia. Chodzi o to, dlaczego odejmujemy te prawdopodobienstwa i na jakiej podstawie? Ja bym to w ten sposób rozpisała (argumantacja, jak powyżej)
1*1*1*1*1*1*0,9=0,9

[ Dodano: Czw Sty 06, 2005 12:57 pm ]
Dopiero teraz zauważyłam! Justyna dlaczego piszesz dwa takie same tematy! Nie wiem czemu to miało służyć. Radzę tego nie robić.
Linka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 26 lis 2004, o 11:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

Numer telefoniczny 2

Post autor: Linka »

Racja, przepraszam. O 8 rano chyba jeszcze nie mysle
Zablokowany