Rozkład hipergeometryczny?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
wiewiurka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Rozkład hipergeometryczny?

Post autor: wiewiurka »

Witajcie, mam do rozwiązania pewne zadanie o treści następującej:
"Pewne części maszyn są wysyłane w partiach po \(\displaystyle{ 80}\) sztuk. Odbiorca z każdej partii wybiera losowo \(\displaystyle{ 5}\) sztuk i jeśli wadliwa jest co najwyżej jedna sztuka partia zostaje przyjęta. Jakie jest prawdopodobieństwo przyjęcia partii która zawiera średnio 10 części wadliwych?"
Po długich namysłach doszłam do rozwiązania takiego, że należy skorzystać ze wzoru na rozkład hipergeometryczny
\(\displaystyle{ \frac{C^{k}_{R}C^{n-k}_{N-R}}{C^{n}_{N}}}\)
oraz podstawić za \(\displaystyle{ N=80, n=5 R=10}\) i policzyć \(\displaystyle{ P(X \le 1)}\),czyli \(\displaystyle{ P(X=0)}\) i \(\displaystyle{ P(X=1)}\) i zsumować.
Ostatnio zmieniony 6 lut 2013, o 12:14 przez pyzol, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Rozkład hipergeometryczny?

Post autor: norwimaj »

Z treści zadania nie wynika jednoznacznie, jaki jest rozkład liczby wadliwych części w partii. Przyjmijmy więc, że każda część ma prawdopodobieństwo bycia wadliwą \(\displaystyle{ \frac18}\) i że prawdopodobieństwa te dla poszczególnych części są niezależne. Zatem losujemy \(\displaystyle{ 5}\) takich części i nie jest tutaj ważne, że losujemy je z partii zawierającej \(\displaystyle{ 80}\) sztuk.

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(X=0)=\left(\frac78\right)^5,}\)

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(X=1)=5\cdot\frac18\cdot\left(\frac78\right)^4.}\)
wiewiurka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Rozkład hipergeometryczny?

Post autor: wiewiurka »

Skąd w rozwiązaniu bierze się \(\displaystyle{ \frac{7}{8}}\)? Nie rozumiem jak to jest wyliczone. Czy mógłbyś wyjaśnic?

Jednak wydaję mi się ze te zdarzenia są od siebie zależne, ponieważ jeżeli wiem, iż posiadam wadliwych 10 sztuk z 80 to prawdopodobieństwo wylosowanie pierwszej wadliwej sztuki \(\displaystyle{ \frac{10}{80}=0,125}\), prawdopodobieństwo wylosowania drugiej wynosi \(\displaystyle{ \frac{9}{79} \approx 0,1139}\), ponieważ losuję z możliwych dziewięć na siedemdziesięciu dziewięcć. Idąc dalej jeżeli ja wylosowałam np. 4 wadliwe to znaczy ze w partii pozostało już tylko sześć na siedemdziesiąt sześć, czyli prawdopodobieństwo wylosowanie kolejnej wynosi \(\displaystyle{ \frac{6}{76} \approx 0,0789}\). Czyli mają na siebie wpływ. Źle myślę?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Rozkład hipergeometryczny?

Post autor: norwimaj »

To partia ma średnio \(\displaystyle{ 10}\) sztuk wadliwych, czy ma dokładnie \(\displaystyle{ 10}\) sztuk wadliwych? Bo jeśli dokładnie, to oczywiście o niezależności nie może być mowy.


\(\displaystyle{ \frac78}\) to prawdopodobieństwo wylosowania prawidłowej części w pojedynczym losowaniu i zostało to wyliczone za pomocą odejmowania \(\displaystyle{ 1-\frac18}\).
ODPOWIEDZ