Wartości oczekiwana, wariancje

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Katana1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2012, o 13:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 3 razy

Wartości oczekiwana, wariancje

Post autor: Katana1 »

Zad - Zmienne losowe \(\displaystyle{ \varepsilon _{1}, \varepsilon _{2}}\) mają rozkład
\(\displaystyle{ P(\varepsilon _{1} = 1)=P(\varepsilon _{1} = -1)=\frac{1}{4}, P(\varepsilon _{1} = 0)=\frac{1}{2}}\)
oraz
\(\displaystyle{ P(\varepsilon _{2} = 2)= P(\varepsilon _{1} = -2)=\frac{1}{4}, P(\varepsilon _{2} = 0)=\frac{1}{2}}\)
Obliczyć ich wartości oczekiwane oraz wariancje.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2013, o 20:52 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Wartości oczekiwana, wariancje

Post autor: lukasz1804 »

Wartość \(\displaystyle{ -2}\) miała być zapewne przypisana zmiennej \(\displaystyle{ \varepsilon_2}\).

Wartość oczekiwana zmiennej typu dyskretnego to suma iloczynów wartości zmiennej i przypisanych tym wartościom prawdopodobieństw.

W celu obliczenia wariancji wyznacz wartość oczekiwaną kwadratu zmiennej losowej, biorąc pod uwagę kwadraty wartości danych zmiennych losowych, lecz nie zmienione wartości prawdopodobieństwa.
Katana1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2012, o 13:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 3 razy

Wartości oczekiwana, wariancje

Post autor: Katana1 »

To zadanie nie było notowane ręcznie na kartce (trochę to wyklucza mój błąd) a z pewnego zbioru pochodzi i jest tam przypisanie zmiennej dokładnie tak jak napisałem w temacie \(\displaystyle{ P(\varepsilon _{1} = -2)}\). Myślisz że błąd w druku? Matematyka jest moją piętą achillesową.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Wartości oczekiwana, wariancje

Post autor: lukasz1804 »

Jestem przekonany, że to błąd w druku. Dla każdej zmiennej losowej typu dyskretnego suma prawdopodobieństw przyjmowania wszystkich wartości wynosi \(\displaystyle{ 1}\).
ODPOWIEDZ