Splot rozkladów (funkcji) normalnych

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Franko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2012, o 23:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Splot rozkladów (funkcji) normalnych

Post autor: Franko »

To mój pierwszy post na forum, także witam wszystkich!

Zadanie którę chcę rozwiązać zapewne jest banalne, sporo czytałem o tym i myślałem, że zrobię to bez problemu... odpaliłem mathcada i... jednak myliłem się.

O co chodzi...
na wynikach otrzymanych pomiarów (w sumie mało ważne czego) wykorzystywałem trzy różne klasyfikatory. Dzieląc bazę wiedzy na zbiory uczący i testowy mogę policzyć odchylenie standardowe, a otrzymane wyniki rozchodzą się dość ładnie w kształt dzwonu gaussowskiego. Ponieważ korzystałem z różnych klasyfikatorów (działały na tych samych danych), to efekt badań mogę przedstawić pod postacią trzech funkcji gaussowskich (podobnych ale nie identycznych), chciałem te trzy rozkłady zastąpić jednym, czyli policzyć splot ale mi nie wychodzi. Jeśli można to prosto policzyć np. w mathcadzie to będę wdzięczny za jakikolwiek przykład na konkretnych danych (symbole jak się okazuje do mnie jakoś nie trafiają). Przydatne byłyby również wskazówki jak to liczyć dla n-rozkladów.

Jeśli nie da się (z jakiś powodów) w prosty sposób tego zrobić, to będę wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić numerycznie.

Z góry dziękuję za pomoc.
lokas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 45 razy

Splot rozkladów (funkcji) normalnych

Post autor: lokas »

Najprościej popatrzeć na FGM

\(\displaystyle{ X _{i}}\) ~ \(\displaystyle{ N(\mu _{i} ;\sigma _{i})}\)
Czyli \(\displaystyle{ M _{X _{i} } (t)=\exp\left( \mu _{i}t+ \frac{\sigma _{i} ^{2} t ^{2} }{2} \right)}\)
\(\displaystyle{ S=X _{1} +X _{2} +..X _{n}}\)
\(\displaystyle{ M _{S} (t)=M _{X _{1} } (t) \cdot M _{X _{2} } (t) \cdot ... \cdot M _{X _{n} } (t)=\exp\left( (\mu _{1} + \mu _{2} + .. +\mu _{n})t+ \frac{(\sigma _{1} ^{2} + \sigma _{2} ^{2} +.. + \sigma _{n} ^{2})t ^{2} }{2} \right)}\)

Wynika stąd, że zmienna S będąca sumą zmiennych o rozkładach normalnych ma Rozkład normalny
\(\displaystyle{ N\left(\mu _{1} + \mu _{2} + .. +\mu _{n} ; \sqrt{\sigma _{1} ^{2} + \sigma _{2} ^{2} +.. + \sigma _{n} ^{2}} \right)}\)
ODPOWIEDZ