Zmienne wskaźnikowe - problem roztargnionego szatniarza

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
abcdefg1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: sfsddsf
Podziękował: 1 raz

Zmienne wskaźnikowe - problem roztargnionego szatniarza

Post autor: abcdefg1 »

Cześć,
Nie mam odpowiedzi do zadań i nie wiem, czy dobrze zrobiłem jedno zadanie.
Treść :
Zastosuj zmienne losowe wskaźnikowe do rozwiązania następującego problemu, zwanego jako problem roztargnionego szatniarza. Każda z n osób podaje swój kapelusz szatniarzowi w restauracji. Szatniarz zwraca kapelusze klientom w losowej kolejności. Jaka jest oczekiwana liczba osób, które dostaną z powrotem swój własny kapelusz?
Wyszło mi, że jedna osoba. Mógłby ktoś potwierdzic/obalić?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Zmienne wskaźnikowe - problem roztargnionego szatniarza

Post autor: Zordon »

Potwierdzam. Prawdopodobieństwo, że otrzymam mój kapelusz to \(\displaystyle{ 1/n}\). A \(\displaystyle{ n\cdot 1/n=1}\)
Valiors
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 162
Rejestracja: 3 paź 2012, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 3 razy

Zmienne wskaźnikowe - problem roztargnionego szatniarza

Post autor: Valiors »

1, dokładne rozwiązanie można znaleźć tutaj, w punkcie Solution to Exercise 5.2-4 ... oblems.pdf
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, o 16:07 przez Valiors, łącznie zmieniany 2 razy.
Hydra147
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 31 mar 2013, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 82 razy

Zmienne wskaźnikowe - problem roztargnionego szatniarza

Post autor: Hydra147 »

Nie potwierdzam. Prawdopodobieństwo tego, że \(\displaystyle{ i}\)-ta osoba otrzyma swój kapelusz wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{n-i+1}}\). Dlaczego? Szatniarz kiedy podaje kapelusz dla \(\displaystyle{ i}\)-tego klienta wybiera jeden kapelusz spośród \(\displaystyle{ n-i+1}\) pozostałych.
Tak wybiera. Ale przecież nie musi wśród nich być jego kapelusza. Może też być wśród \(\displaystyle{ i-1}\) już wydanych.
ODPOWIEDZ