Elementarne pytanie - kombinacja, wariacja, permutacja?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Ceplusplusik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 228
Rejestracja: 7 paź 2012, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 94 razy

Elementarne pytanie - kombinacja, wariacja, permutacja?

Post autor: Ceplusplusik »

Chociaż pytanie jest bardzo elementarne, bo przecież bez tej wiedzy pozornie nie da się zrobić żadnego zadania z kombinatoryki, a co dopiero z prawdopodobieństwa, to jednak nie znam na nie, niestety, odpowiedzi. Oczywiście odpowiedzi szukałem jej w samych definicjach kombinacji, wariacji itd. - nie doszukałem się . Otóż: kiedy stosujemy kombinację, czy też wariację bez powtórzeń czy z powtórzeniami, a kiedy permutację?
Z prawdopodobieństwa jest kilka rodzajów zadań: losujemy kilka losów na raz z urny, liczymy prawdopodobieństwo wypadnięcia damy, ustawiamy osoby w kolejce, szansa na wypadnięcie szóstki spośród trzech kostek itd. Czy jest ktoś na tyle ogarnięty, żeby do każdego z tych przykładów przyporządkował mi rodzaj działania? Byłbym mega wdzięczny.
Trzecie pytanie: Kiedy stosujemy regułę mnożenia?

Btw. swoją drogą zauważyłem, że w przypadku losowania jednego elementu, naprzemiennie działa wariacja bez powtórzeń czy też dwumian Newtona. To moja przypadkowa, niepoparta niczym bezładna dywagacja, czy też faktyczne zjawisko?
ODPOWIEDZ