zmienna losowa typu ciągłego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Studentka1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 2 cze 2012, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 3 razy

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: Studentka1992 »

Mam takie zadanie:

Dana jest dystrybuanta zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) typu ciągłego

\(\displaystyle{ F\left( x\right)= \begin{cases} 0\ &\text{dla}\ x \le 0 \\ \sin x\ &\text{dla}\ x \in (0,\frac{\pi}{2}\rangle \\ 1\ &\text{dla}\ x>\frac{\pi}{2}\end{cases}}\)

Wyznaczyć gęstość prawdopodobieństwa \(\displaystyle{ f\left( x\right)}\) zmiennej \(\displaystyle{ X}\)

Czy moje rozwiązanie jest poprawne:

\(\displaystyle{ f\left( x\right)= \begin{cases}\cos x\ &\text{dla}\ x \in(0,\frac{\pi}{2}\rangle \\ 0\ &\text{poza przedziałem} \end{cases}}\)


I drugie pytanie:

Czy dla funkcji gęstości \(\displaystyle{ f\left( x\right)= \begin{cases}0\ &\text{gdy}\ x \le 0 \\ 3 e^{-3x}\ &\text{gdy}\ x>0 \end{cases}}\)

wartość oczekiwana liczona ze wzoru: \(\displaystyle{ EX=\int\limits_{- \infty }^{+ \infty }xf\left( x\right) \mbox{d}x}\) jest równa w tym przypadku \(\displaystyle{ 0}\), i tak samo wariancja jest równa \(\displaystyle{ 0}\)?
Ostatnio zmieniony 7 gru 2012, o 20:40 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Poprawa wiadomości.
szw1710

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: szw1710 »

1. OK
2. Scałkuj przez części.
Studentka1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 2 cze 2012, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 3 razy

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: Studentka1992 »

Scałkowałam przez części. Umiem liczyć całki. Pytam o poprawność wyniku
szw1710

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: szw1710 »

Oj, nie naburmuszaj się tak... Wynik można zawsze sprawdzić choćby na Maximie. Ale ja też umiem całkować , nie tylko na Maximie

Kod do Maximy:

Kod: Zaznacz cały

m:integrate(x*3*%e^(-3*x),x,0,inf);
integrate((x-m)^2*3*%e^(-3*x),x,0,inf);
Pierwsze to wartość oczekiwana, drugie - wariancja (\(\displaystyle{ D^2X=E[(X-EX)^2]}\).
Ostatnio zmieniony 7 gru 2012, o 22:21 przez szw1710, łącznie zmieniany 2 razy.
Studentka1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 2 cze 2012, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 3 razy

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: Studentka1992 »

Nie mam zielonego pojęcia o co chodzi z tą Maximą. Więc wdzięczna byłabym za podanie wyników
szw1710

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: szw1710 »

Maxima to świetny porgram typu CAS. Zrobiłem na nim m. in. wiele swoich badań naukowych. Zobacz i zainstaluj sobie - polecam. Przede wszystkim zainstaluj graficzny interfejs wxMaxima, gdzie wszystko wyklikasz bez potrzeby znajomości takich dziwnych komend.

Odpowiedzi: \(\displaystyle{ EX=\frac{1}{3}}\), \(\displaystyle{ D^2X=\frac{1}{9}}\), o ile dobrze funkcje wpisałem. Całkować ręcznie oczywiście nie będę - wystarczy, że to zrobię na swoich ćwiczeniach
Ostatnio zmieniony 7 gru 2012, o 22:24 przez szw1710, łącznie zmieniany 1 raz.
Studentka1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 2 cze 2012, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 3 razy

zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: Studentka1992 »

Dziękuję, muszę więc zweryfikować swoje obliczenia
ODPOWIEDZ