numerowane kule-prawdopodobieństwo całkowite

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Studentka1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 2 cze 2012, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 3 razy

numerowane kule-prawdopodobieństwo całkowite

Post autor: Studentka1992 »

Jak rozwiązać poniższe zadanie:

W urnie jest \(\displaystyle{ n}\) kul, przy czym n może być równe \(\displaystyle{ 2, 3, 4, 5}\) z jednakowym prawdopodobieństwem. Kule są ponumerowane liczbami od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ n}\). Losujemy kolejno dwie kule bez zwracania i zapisujemy cyfry z tych kul w kolejności wylosowania.Zapisana liczba okazała się być mniejsza niż \(\displaystyle{ 44}\). Jakie jest prawdopodobieństwo, że \(\displaystyle{ n}\) było równe \(\displaystyle{ 3}\)?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

numerowane kule-prawdopodobieństwo całkowite

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

Wyobraź sobie, że masz cztery urny \(\displaystyle{ A, B, C, D}\) w których masz kolejno \(\displaystyle{ 2, 3, 4 \ i \ 5}\) ponumerowanych kul. Wybierasz urnę i z wybranej urny losujesz dwie kule.

Oblicz p-stwo wylosowania kul dających liczbę mniejszą od \(\displaystyle{ 44}\) korzystając z p-stwa całkowitego a następnie skorzystaj ze wzoru Bayes'a i oblicz p-stwo tego, że losowałaś z urny \(\displaystyle{ B}\)
ODPOWIEDZ