Rzut dwiema kostkami:)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
- Bonus -
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2007, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z tamtąd
Podziękował: 3 razy

Rzut dwiema kostkami:)

Post autor: - Bonus - »

Mam pewne zadanie: Wykonujemy rzut dwiema kostkami.

a). Jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania sumy oczek większej od 9, jeśli za pierwszym razem wypadnie 6 oczek?

b). Jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania parzystej sumy oczek jeżeli na jednej kostce wypadła parzysta liczba oczek?

Nie jestem pewien, ale w podpunkcie A rozwiązaniem chyba będzie 3/36 ponieważ tylko trzy zdarzenia spełniają warunek, iż suma oczek będzie większa od 9 (6,4); (6,5); (6,6), chyba że się mylę.

Natomiast w podpunkcie B wydaje mi się, iż będzie: 9/36 - (2,2); (2,4); (2,4); (4,2); (4,4); (4,6); (6,2); (6,4); (6,6);

Nie jestem pewien co do tych odpowiedzi.
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

Rzut dwiema kostkami:)

Post autor: ariadna »

a)
My już wiemy, że na pierwszej wypadło sześć, a teraz rzucamy drugą i prawdopodobieństwo, że suma będzie większa od 9 jest \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)
b)
To samo, na pierwszej juz mamy parzystą, a więc, prawdopodob., że suma będzie parzysta: \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)


Poczytaj sobie o prawdopodobieństwie warunkowym.
- Bonus -
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2007, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z tamtąd
Podziękował: 3 razy

Rzut dwiema kostkami:)

Post autor: - Bonus - »

A mogłabyś to rozpisać, w jakiś sposób wytłumaczyć o ile to nie problem?? Z góry wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

Rzut dwiema kostkami:)

Post autor: ariadna »

a)
\(\displaystyle{ P(A|B)=\frac{P(A\cap{B})}{P(B)}}\)
\(\displaystyle{ A|B}\)- suma będzie większa od 9 pod warunkiem, że na pierwszej wypadło 6
\(\displaystyle{ A\cap{B}}\)- na pierwszej wypadło 6 i na drugiej, tyle by suma była większa od 9, czyli:4,5,6
\(\displaystyle{ B}\)- na pierwszej wypadło 6
Czyli:
\(\displaystyle{ P(A|B)=\frac{\frac{1}{6}\cdot{\frac{3}{6}}}{\frac{1}{6}}=\frac{1}{2}}\)
b)
analogicznie
\(\displaystyle{ P(A|B)=\frac{\frac{1}{2}\cdot{\frac{1}{2}}}{\frac{1}{2}}=\frac{1}{2}}\)
ODPOWIEDZ