Wybór cyfr

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ew93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 paź 2012, o 15:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wybór cyfr

Post autor: ew93 »

Spomiędzy cyfr 1,2,3,4,5 najpierw wybiera się jedną a następnie dokonuje drugiego wyboru z pozostałych czterech. Określić zbiór zdarzeń elementarnych dla każdego doświadczenia. Znaleźć prawdopodobieństwo, że nieparzysta cyfra zostanie wybrana: za pierwszym razem, za drugim razem, za pierwszym i drugim razem.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Wybór cyfr

Post autor: mat_61 »

Próbowałaś coś zrobić z tym zadaniem? Jeżeli tak, to pokaż swoje próby.

Przykładowo:

\(\displaystyle{ \Omega=\left\{ \omega: \omega=\left( c_{1};c_{2}\right) ; c_{1},c_{2} \in \left\{ 1;2;3;4;5\right\}; c_{1} \neq c_{2} \right\}}\)
ew93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 paź 2012, o 15:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wybór cyfr

Post autor: ew93 »

Zastanawiałam się nad kombinacjami i rysowaniem drzewek tylko nie byłam pewna czy do czegokolwiek mnie to doprowadzi, więc zostawiłam tamte metody.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Wybór cyfr

Post autor: mat_61 »

Nie wiem czy masz narzucony jakiś sposób rozwiązania.

Drzewko jak najbardziej może być (choć można też zrobić inne obliczenia).

Podobnie określenie zbioru zdarzeń elementarnych może być zapisane bardziej formalnie, ale może też być opisane słownie, przykładowo jako zbiór wszystkich liczb dwucyfrowych o różnych cyfrach ze zbioru \(\displaystyle{ \left\{ 1; 2; 3; 4; 5\right\}}\). Można też po prostu wypisać wszystkie możliwe wyniki doświadczenia (jest ich \(\displaystyle{ 20}\), czyli nie tak dużo).

Sposób wyboru rozwiązania zadania należy do Ciebie.
ew93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 paź 2012, o 15:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wybór cyfr

Post autor: ew93 »

Ok, dziękuję za pomoc:)
ODPOWIEDZ