Rozkład prawdopodobieństwa odległości od krawędzi kwadratu

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
lamiee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2012, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkład prawdopodobieństwa odległości od krawędzi kwadratu

Post autor: lamiee »

Mógłby mi ktoś z tym pomóc?
Mam znaleźć wartość oczekiwaną i wariancję odległości punktu od krawędzi (najbliższej) prostokąta \(\displaystyle{ [0,1] ^{2}}\). X,Y mają rozkład jednostajny.
Moje wyniki to: D ma rozkład \(\displaystyle{ min\left\{ X,Y\right\} ; ED= \frac{1}{3} ; VarD= \frac{1}{18}}\)
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Rozkład prawdopodobieństwa odległości od krawędzi kwadratu

Post autor: scyth »

Masz mieć minimum spośród czterech odległości od ścian, a nie tylko dwóch. Jak rozumiem punkt wybieramy wewnątrz kwadratu?
lamiee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2012, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkład prawdopodobieństwa odległości od krawędzi kwadratu

Post autor: lamiee »

Tak. Wewnątrz kwadratu. A jakby podzielić kwadrat na 4 małe kwadraty i rozpatrywać tylko w jednym odległości od 2 ścian? Bo tak zrobiłem.. Wziąłem kwadrat \(\displaystyle{ [0,0.5] ^{2}}\) i rozpatrywałem odległości od x=0 i y=0 i uznałem, że w pozostałych małych kwadratach będzie analogicznie-- 14 wrz 2012, o 17:21 --powie mi ktoś czy moje rozumowanie jest poprawne?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Rozkład prawdopodobieństwa odległości od krawędzi kwadratu

Post autor: norwimaj »

Jeszcze lepiej jest kwadrat podzielić na cztery trójkąty prostokątne i w nich rozpatrywać odległość od (jednej tylko) przeciwprostokątnej. Twój sposób wydaje się dobry, ale wyniki masz błędne, więc coś robisz nie tak.
ODPOWIEDZ