Kilka pytań odnośnie rachunku prawdopodobieństwa, statystyki

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
dumels
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: silesia

Kilka pytań odnośnie rachunku prawdopodobieństwa, statystyki

Post autor: dumels »

Witam, w niedziele czeka mnie zaliczenie poprawkowe z rachunku prawdopodobieństwa i statystyki.
W związku z tym ma kilka pytań na kolokwium którego nie zaliczyłem pojawiły się następujące zadania:

Kolos 2
1.Wiadomo że w składzie w magazynie co 5 produkt jest wadliwy.
klient zakupil 3 produkty, zmienna losowa X jest liczba produktów wadliwych wśród 3 zakupionych

a)zapisać rozkład zmiennej losowej w postaci f. prawdopodobieństwa (z tabelka)
b)wyznaczyć dystrybuantę zmiennej losowej i narysować jej wykres
c)obliczyć \(\displaystyle{ F\left(\pi,P\left(1\le x\le \frac{8}{3}\right)}\) , D(X)

2.Wylosowano kilku studentów i zapytano ich o liczbę dotychczasowych wyjazdów za granice wyniki badania były następujące:

\(\displaystyle{ \begin{tabular}{|c|}
\hline
l. wyjazdow \\ \hline
0 \\ \hline
8 \\ \hline
1 \\ \hline
3 \\ \hline
7 \\ \hline
0 \\ \hline
2 \\ \hline
8 \\ \hline
\end{tabular}}\)


a)czy wylosowana próba jest wystarczająca do oszacowania średniej liczby wyjazdów na poziomie ufności ..... jeśli nie chcemy się pomylić o wiecej niż 1 wyjazd?
b)zweryfikować hipoteze głoszącą, że średnia liczba wyjazdów w populacji studentów wynosi 4
α=0,001
c)oszacować przedziałowo odchylenie standardowe l. wyjazdów w populacji studentów na poziomie ufności P=98%

3)Długość lini jaką można wykreślić losowo wybranym długopisem ma rozkład normalny ze średnią 800m i odchyleniem standardowym 150m
a)jaki odsetek wkładów pozwoli na wykreślenie lini o długości co najmniej 1km
b)jakie jest prawdopodobieństwo że losowo wybrany wkład pozwoli wykreślić linie o max długości 700-900m

No i nie wiem jak się za to zabrać, jakie pojęcia powinienem po kolei opanować, aby poradzić sobie z tymi zadaniami ?
o czego zacząć, widziałem kilka przykładowych rozwiązań zadań np z hipotezami jednak jest to dla mnie niezrozumiałe
Może mógłbym prosić o polecenie jakieś publikacji w której jest to wyjaśnione zrozumiale

czy zrozumienie schematu rozwiązywania tych zadań pozwoli mi sobie z tym poradzić ?
ODPOWIEDZ