Obliczyć odchylenie standardowe mając dystrybuantę

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
poranekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 31 mar 2011, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Obliczyć odchylenie standardowe mając dystrybuantę

Post autor: poranekk »

\(\displaystyle{ F _{x}\left( k\right) = \begin{cases} 0 k \in \left( - \infty ,-3\right) \\0,2 k\in\left<-3,-1\right)\\0,25 k\in\left<-1,2\right)\\0,7 k\in\left<2,3\right)\\1 k\in\right<3,\infty\left) \end{cases}}\)

Należy obliczyć odchylenie standardowe dla podanej dystrybuanty. Nie wiem jak się za to wziąć. Nie miałem tego dobrze wytłumaczone, z resztą przez wakacje się zapomniało : ) Proszę o pomoc.

Znam wybrane rozkłady dyskretne: dwupunktowy, dwumianowy i geometryczny. Nie wiem jednak jak się za to zabrać. Pluje sobie w brodę za swoje braki w materiale.

I po każdej wartości powinna być spacja k, ale coś mi w ten case odmawiał posłuszeństwa.
Awatar użytkownika
jsf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 18:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Komorów k. W-wy
Pomógł: 17 razy

Obliczyć odchylenie standardowe mając dystrybuantę

Post autor: jsf »

Przyjrzyj się swojej dystrybuancie. Od razu widać, że rozkład, który wyznacza to atomy w\(\displaystyle{ -3,-1,2,3,}\) o "mocach" odpowiednio \(\displaystyle{ 0.2,0.05,0.45,0.3.}\) Odchylenie standardowe to pierwiastek wariancji, a wariancję tego rozkładu łatwo policzysz, jeżeli tylko znasz definicję.
ODPOWIEDZ